Politici a jejich podivné předvolební nápady, nad kterými budete kroutit hlavou

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
volby koalice
Zdroj: Profimedia

Blíží se volby, a tak je jasné, že se každá politická strana chce nejen od svých konkurentů lišit, ale nabídnout občanům i něco nového, co by je přimělo volit právě ji. Každá politická strana si připravila své a v našem článku se dozvíte, jaké plány po zvolení má.

Jedním z nejvíce řešených témat současnosti je bydlení. Mnoho politických stran slibuje, že pokud vyhrají volby, postarají se o levnější bydlení.

Například ČSSD má plán, od kterého si slibuje, že ceny bytů budou levnější o 30 procent. „Zavedeme pokuty za dlouhodobě neobsazené byty,“ stojí v programu ČSSD.

Ekonom v tom vidí značný problém

Například ekonom Lukáš Kovanda tento návrh zavrhl. Podle jeho slov se tak snaží strana Česko vrátit do padesátých let minulého století. Pro CNN Prima NEWS se vyjádřil k tomu, co na tomto návrhu vidí a vnímá jako problém.

„Je otázkou, zda se již nejedná o útok na samou podstatu soukromého vlastnictví. Je smutné, že sociální demokracie oživuje stíny 50. let. Protože v principu je jedno, zda člověk vlastní více pytlů mouky, než je běžné, nebo více bytů. Je to jeho či její majetek a měl/a by s ním moci nakládat dle svého uvážení, neporušuje-li zákon, ovšem,“ podotkl Kovanda.

Těžké podle ekonoma bude zjistit i to, kde byt je skutečně prázdný. „Nebude takové zjišťování nepřípustným zásahem do svobod a soukromí občana? Vrátí se snad doba domovních důvěrníků, kteří budou příslušným orgánům bonzovat?“ ptá se sám sebe Kovanda.

Proti tomuto názoru se ohradila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová za ČSSD. Podle ní zákon nejde proti běžným občanům, kteří byt třeba zdědili, či ho koupili dětem.

„Týká se až čtvrtých bytů a cílem je omezit skupování bytů spekulanty. Byty mají být na bydlení. Každá daň je zásahem do soukromého vlastnictví,“ napsala CNN Prima NEWS Maláčová.

Komunisté do předvolebního boje jdou s tím, že by chtěli pracovní týden zkrátit na 35 hodin z nynějších 40. Dále lákají na to, že chtějí obnovit vztahy s Ruskem a Čínou.

Dokonce chtějí, aby obědy v mateřských školách a na prvním stupni byly zdarma, peníze na to chtějí získat zdražením jiných ekonomických sektorů.

Piráti chtějí zdanit komerční budovy. V souvislosti s tímto návrhem se objevila i řada hoaxů a dezinformací, které musela strana vyvracet. Jedním z nejrozšířenějších byl ten, že u nás bude chtít ubytovávat migranty.

K volebnímu programu se vyjádřil i poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík: „Žádným způsobem nehodláme měnit zdanění nemovitostí k bydlení. Chceme ale zvýšit pravomoc obcí víc danit komerční budovy nebo velkosklady na zelené louce určené k podnikání. Rozhodně ne k bydlení. A je nám fuk, kolik vás žije v bytě 3+1.“

SPD sází na kvalitní suroviny

Hnutí SPD včele s Tomiem Okamurou slibuje levnější a kvalitnější potraviny v supermarketech výhradně od českých farmářů a dodavatelů. S jarmarkem chce objíždět velká města. Například kilogram brambor by na něm měl vyjít na 4,6 korun. Hnutí láká ale i na levná vejce, máslo nebo jablka.

Zvláštní plány má i koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Ta kromě daní a dostupnosti zdravotní péče a lepšího vzdělávání přišla s nápadem udělat anketu pro občany. „Spolu s odborníky i školáky spustíme anketu, která vybere českého národního ptáka,“ píše v programu koalice Spolu. Jde o cíl poukázat na zlepšení života v naší zemi s ohledem na ekologii.

Hnutí ANO s žádným programem zatím nepřišlo.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: Ivan GlaserSouvisející články