Dostanou důchodci nějakou tu kačku navíc? ČSSD narazila na další překážku

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
Duchod
Zdroj: Shutterstock

ČSSD představila úpravy penzijního systému. Jedná se o formu pozměňovacích návrhů k předloze, která navyšuje důchody o dalších tři sta korun nad rámec zákonné valorizace. Sociální demokraté se však na změnách nedohodli se svým koaličním partnerem, hnutím ANO.

V Poslanecké sněmovně se proti zrychlenému projednání navýšení důchodů ve středu postavily hned tři kluby. Podle nich je důvod jediný, a to získat čas a možnost podat pozměňovací návrhy.

Volby se blíží, je na čase vypadat lépe

První dvě možné úpravy se v systému objevily ve středu odpoledne, nebyly však od opozice, ale od koaliční ČSSD.

Zároveň se jedná o stejné návrhy na změnu penzijního systému, se kterými se již v minulosti objevila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD. „Je to věc, která vychází z programového prohlášení vlády. Pojďme konečně ukázat, kdo to myslí s tím narovnáním nespravedlnosti v důchodovém systému vážně,“ řekla Maláčová.

Úpravy formou pozměňovacích návrhů se však nelíbí některým opozičním stranám ani koaličnímu hnutí ANO. Alena Schillerová za ANO uvedla: „Na tom není vůbec žádná shoda v rámci koalice. My jsme se na tom nedomluvili. To znamená, že toto v tuto chvíli není k jednání.“

Vyšší důchody?

Místopředseda sněmovního Výboru pro sociální politiku, Jan Bauer z ODS, řekl, že se jedná o politické rozhodnutí. Podle Bauera nebyli politici za osm let schopni předložit vůbec nic a teď s nadcházejícími volbami přichází s velkou změnou.

ČSSD představila takzvané „výchovné“, což je bonus za vychované děti. Tímto způsobem by si mohla strana najít podporu u lidovců, kteří obdobný návrh dlouhodobě prosazují.

Předložení úprav zvažují i další strany, například KSČM mluví o navýšení důchodů o pět set korun místo tří set. O těchto změnách jednají i Piráti. Zákon bude nyní posuzovat sociální výbor na nejbližší schůzi, která začne sedmého července.

Zdroj: ČT24
Autor: František OlšaSouvisející články