Vláda uvažuje o sjednocení daně na pivo. Zdražení piva i dalších položek je zřejmě nevyhnutelné

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Pivo
Zdroj: Shutterstock

Ačkoli se vláda stále zvyšování daní brání, v některých ohledech je nutné zdražovat. Týká se to například dálničních známek, v poslední době se ale hodně mluví také o zvýšení spotřební daně na pivo.

Důvodem zvyšování některých daní je astronomická výše státního rozpočtu. Ministr financí Zbyněk Stanjura by chtěl schodek snížit o 70 miliard korun. Ve vládě dlouhodobě panuje shoda na zvýšení daní u tabákových výrobků, lihovin i piva, uvádí CNN Prima NEWS.

Sjednocení daně na pivo

Daň na pivo by měla být podle Stanjury sjednocena. V současné době totiž spadá podle jednotlivých kritérií do tří kategorií. K tomu ale podle ministra financí není důvod.

Daň na pivo se liší podle toho, kde zákazník nápoj vypije. V restauraci jde o desetiprocentní sazbu, u stánků a v obchodech je to 21 %. Nealkoholická piva mají daň nastavenou ve výši 15 %, uvádí web ministerstva financí.

„Pokud říkám, že ve snížené sazbě nebo snížených sazbách DPH by měly být ty služby nebo výrobky, které mají buď nějaké zdravotní hledisko, sociální hledisko, tak u piva to prostě nevidím,“ řekl Stanjura pro Českou televizi.

S jeho slovy ale nesouhlasí Alena Schillerová za ANO, podle které celý krok povede pouze ke zdražení piva. „Nevěřím, že chce přijít jenom s jednou touto položkou, ať dá karty na stůl, protože chce stoprocentně lidem prodražit život a toto je jenom jedna z mnoha položek, kterou plánuje zvýšit,“ uvedla.

Bude se něco snižovat?

O zvýšení daní na pivo se hovořilo už koncem minulého roku. Prosazoval ji například generální ředitel Mast-Jägermeister CZ Jiří Štětina. Tomu se podle iDNES nelíbilo, že na tvrdý alkohol vláda uvalila vyšší spotřební daň než na víno a pivo.

„Starší lidé pamatují pivo za deset korun, nedovedli si představit, že bude stát 50. Jednoho dne uvidíme pivo i za 70 korun, velmi pravděpodobně v budoucnu, ale ne příští rok,“ uvedl loni v říjnu šéf Budějovického Budvaru Petr Dvořák.

Vláda se kromě piva chystá nyní zdražit také dálnice či zrušit školkovné. Lidem se její kroky výrazně nelíbí. „Chystá se kabinet vůbec něco snižovat? Myslím kromě naší životní úrovně,“ ptá se v komentářích na facebooku uživatelka Simona.

„Ale jo, musíme všichni klesnout na úplné dno, aby i ti, co se téhle vládní pakáže ještě zastávají, pocítili důsledky a hlavně to konečně pochopili. I když u některých je to úplně marné,“ dodává pak paní Petra.

Zdroj: Ministerstvo financí ČR, CNN Prima NEWS, Česká televize, Facebook

Autor: Shani MaiováSouvisející články