Vodné a stočné, teplo i některé další služby mají mít vyšší DPH. A co daň na vzduch? ptají se lidé

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zbynek Stanjura
Zdroj: FILIP FOJTÍK / MAFRA / Profimedia

Ministr financí Zbyněk Stanjura navrhuje změnit v některých oblastech výši DPH. Z té nižší do vyšší by se mělo přesunout například vodné a stočné či točené pivo, u kterých by tak daň nově byla 21 %. Ministr by daň naopak snížil například u potravin nebo stavebních prací.

V reformě daně z přidané hodnoty ministerstvo navrhuje místo současných tří využívat pouze dvě. Nižší ve výši 14 % a vyšší ve výši 21 %. Ty nahradí současné tři sazby, které jsou 21 % , 15 % a 10 %.

Teplo, voda i lístky na kulturní akce

„Všechny služby posuzujeme podle těch hledisek, to znamená, jestli je tam společenský důvod, že společnost má tyto služby například konzumovat více, že si myslíme, že je to správně, a pak můžeme pomoci sníženou sazbou,“ řekl Stanjura podle České televize.

Upřesnil, že u piva je to z jeho pohledu jednoduché, pivo je alkohol a tam žádný důvod pro to, aby alkohol byl ve snížené sazbě, osobně nevidí. Všechny ostatní služby jsou podle něj k debatě.

Vyšší sazbu kromě točeného piva a vodného a stočného ministerstvo požaduje například u vstupenek na kulturní akce, oprav obuvi a kol, nebo také tepla. STAN a TOP O9 se k přesunutí těchto složek do vyšší daně staví pozitivně.

Opozice je proti

Návrh rozdělení daně na dvě části místo tří a přesunu některých služeb se nelíbí opozici. Kritizuje ji ANO i SPD. Služby kadeřníků podobně třeba jako ubytování nebo točené pivo přeřadila v roce 2020 do nejnižší sazby DPH tehdejší vláda Andreje Babiše, připomíná Česká televize.

Změnám příliš nerozumí například Miroslav Kalousek, který na svém twitteru uvedl: „Zvýšení DPH je proinflační. Zvýšení DPFO by bylo protiinflační. Jenom připomínám, že všichni ministři se shodnou, že naším největším nepřítelem je inflace.“

A změny se nelíbí ani veřejnosti. „Tento amatér neměl nikdy řídit finance. Vede to společně s Fialou spolehlivě do Řecka. Diletanti,“ myslí si v komentářích na iDNES pan Miroslav.

„Pivo klidně, ale proč vodné a stočné?“ ptá se na Novinkách pan Tomáš a uživatel Petr ironicky doplňuje: „A co daň na vzduch?“ „Opravdu se této vládě daří spojovat lidi v nenávisti k nim. To se jim vede,“ dodává na facebooku paní Helena.

Zdroj: Česká televize, iDNES, Novinky, Twitter, Facebook

Autor: Shani MaiováSouvisející články