Vyplácení důchodů se v dubnu kvůli Velikonocům posune

od Anna-Marie Rabová
2 minuty čtení
duchod penize
Zdroj: Matej Kastelic / Shutterstock.com

Česká správa sociálního zabezpečení vydala přehled o tom, jak státní svátky v souvislosti s Velikonocemi posunou výplatu některých termínů vyplácení důchodů. Většina termínů byla posunuta o den či dva dříve, termín vycházející na Velikonoční pondělí byl pak posunut o 1 den později.  

Změna se bude týkat důchodů, které mají výplatní termín stanovený na 14., 16. a 18. dubna. 

Výplatní dny se posunou i dopředu 

V případě termínu 14. dubna dostanou lidé důchod o den dříve, takže v jejich případě je situace v podstatě neměnná. V případě, že tedy důchod přebírají od doručovatelek České pošty, je třeba mít tuto změnu dne na paměti.  

Důchod ze dne 16. dubna je pak posunut dokonce o 2 dny, a to na 14. dubna.  

Problém by mohl nastat u důchodců, kteří očekávají výplatu dne 18. dubna. Tento den totiž vychází na Velikonoční pondělí, a výplata dávky bude proto o den posunuta. K doručení či zaslání na účet tedy dojde až 19. dubna.  

Lidé, kteří se nacházejí v zařízení sociálních služeb s celoročním pobytem, obdrží důchody tak jako každý měsíc. Pro ně je totiž stanoven výplatní den na 15. den v měsíci.  

Nejde o poslední letošní změnu termínu 

Změna termínů výplat důchodů může být pro některé osoby matoucí, zejména pokud si zvolili doručování důchodu domů. Z toho důvodu se Česká správa sociálního zabezpečení snaží o všech změnách dopředu informovat.  

„S manželem nemáme účet v bance, takže vždy čekáme na doručovatelku. Jsme rádi, že o změně víme, takže v ten den nepojedeme nakoupit a necháme to na jindy,“ sdělila pro Přehledně24 pětaosmdesátiletá důchodkyně z Karlových Varů. 

Letos bude důchodce čekat ještě jedna změna výplatního termínu, a to kvůli státnímu svátku 6. července. Osoby, kterým vychází výplatní den na tento státní svátek, musí počítat s posunem o jeden den. Důchod jim tedy bude doručen až 7. července.

Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení, Přehledně24

Autor: Soňa Jiroutová Související články