Dva roky bez Gotta: Světlo světa spatří unikát, který byl půlstoletí ztracen. Mistr by měl neuvěřitelnou radost

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Gott Karel
Zdroj: Shutterstock

Unikát, který měl pro Karla Gotta citovou, až by se dalo říct sentimentální hodnotu, byl konečně nalezen. Po neuvěřitelném půlstoletí se mohou diváci podívat na materiál, který slavík tak dlouho hledal.

Jedná se o snímek, jenž zachycuje Gottovo úplně prvního turné po tehdejším západním Německu. Film natočil režisér William Janovský a komentářem ho doprovodil sám mistr, a to dokonce v němčině.

S natáčením pomáhala i dlouholetá Gottova německá manažerka Margit von Drund. Zazní tam písně Má první láska či El Condor Pasa v němčině, česky například Lady Carneval.

Dva roky bez našeho nejúspěšnějšího zpěváka

Právě nyní si připomínáme výročí úmrtí slavného zpěváka. Ten dlouhou dobu bojoval s poruchou krvetvorby, která vyústila až v akutní leukémii. Zemřel 1. října 2019 doma na Bertramce v úzkém rodinném kruhu. Bylo mu osmdesát let.

Odkaz jedinečného zpěváka ale žije dodnes. Jeho sláva dalece překročila hranice naší republiky. Byl oblíbený v Německu, Rakousku, ale zahrál si také v Las Vegas či v Kanadě. V České republice se prodalo na 50 milionů desek s jeho písněmi, což z něj činí nejúspěšnějšího českého interpreta.

Vystoupení v dole

Na turné po SRN ho doprovázel Orchestr Ladislava Štaidla. Ve filmu jsou zachyceny koncerty na různých místech Německa, v zahradách, na zámcích i u historických staveb. Nejzajímavější je ale vystoupení zpěváka přímo v uhelném dole.

„(…) Sfáral jsem do hloubky 870 m. Štola SW612 nese od té doby mé jméno. Vedení dolu mne pak obdarovalo hornickým kahanem a tradiční sekyrkou s metrovým topůrkem, na němž je vyznačeno jeho věnování,“ vzpomínal kdysi zpěvák pro deník Aha!

Mistr neváhal a rovnou v dole začal s autogramiádou. Když měl poté koncertní vystoupení v daném městečku, většina jeho publika byli opět horníci, ale tentokrát s manželkami. Karel Gott pak často žertoval, že se jednalo o výborné PR ze strany jeho manažerky.

Ztracený materiál

Když si pak slavný zpěvák na natočený materiál vzpomněl, byl už nenávratně ztracen. Jak uvedl zlatý slavík v jednom z rozhovoru pro tento deník, společně se svou německou manažerkou se jej snažili vypátrat, avšak jejich úsilí bylo marné.

„Setkání s horníky tehdy točil filmový štáb. Po pár letech jsme si na to s Margit vzpomněli a chtěli ten dokument konečně vidět. Začali jsme po něm pátrat. Zmizel ale nenávratně v propadlišti dějin,“ postěžoval si kdysi Karel Gott.

Až nyní, po více než 50 letech se poklad podařilo objevit v archivech České televize.

Zdroj: Aha!, Idnes.cz

Autor: Markéta MladáSouvisející články