Hvězda filmu S tebou mě baví svět v minulosti bojovala o život. Měla jen 40 kilogramů

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
jana sulcova
Zdroj: Profimedia

Herečka Jana Šulcová měla výhodu, že byla nejen talentovaná, ale i krásná. Osud se s ní nicméně nemazlil, protože i na úspěšnou herečku a dabérku přišla krize.

Jana Šulcová se narodila 12. února 1947 a na své dětství vzpomíná ráda. Sice zboží jako pomeranče či banány byly nedostatkovým zbožím, ale rodině to nevadilo.

Z umělecké rodiny sice nepocházela, ale už na základní škole se u ní začaly umělecké sklony projevovat. „Když bylo nějaké dětské vystoupení, tak jsem byla vybrána, abych recitovala,“ svěřila se pro web Naše hvězdy.

Úspěšná televizní herečka

Všechno by bylo ideální, kdyby si její tatínek nenašel novou ženu. Od rodiny sice neodešel, ale atmosféra doma nebyla nejlepší.

Jana se nicméně naplno položila do své herecké kariéry. Byla členkou slavného Dismanova rozhlasového dětského sboru a na gymnáziu hrála se spolužákem Vítězslavem Jandákem divadlo.

Po gymnáziu šla studovat DAMU, během kterého se stala členkou Městských divadel pražských. Díky své kráse a talentu už jako studentka získala první filmové a televizní role.

Největší zlom přišel v 70. letech, kdy se začala objevovat hlavně v televizi v seriálech, které byly u diváků neskutečně populární. Nezapomenutelné jsou její role v seriálech Byl jednou jeden dům či Nejmladší z rodu Hamrů. Hrála také v komedii století S tebou mě baví svět.

Se spokojeným manželstvím byl konec

U diváků byla oblíbená i díky tomu, že hrála většinou kladné a spolehlivé postavy, se kterými se fanoušci mohli ztotožnit. Dokonalý život podtrhl i fakt, že si vzala spolužáka z DAMU Oldřicha Víznera, se kterým má dvě dcery. Jejich manželství bylo vzorem spokojené rodiny a stránky časopisů plnily jejich společné fotografie.

Nic ale netrvá bohužel věčně, a to platilo i v případu „dokonalého“ manželství. Po dvaceti letech se Vízner na začátku 90. let zamiloval do o čtvrt mladší Vendulky Křížové a rodinu opustil. Šulcové sice nechal dům po rodičích, ale ona se s jeho zradou dlouho nemohla vyrovnat.

Útěchu hledala v alkoholu

Jenže pak přišel rok 1989 a po Šulcové jako by se zem slehla. Diváci se ptali, co se s jejich idolem stalo. Herečka v té době už neměla tolik hereckých příležitostí, do toho rozvod z Víznerem, a ona se tak rozhodla, že krizi vyřeší po svém.

Přizvala si k tomu alkohol a k tomu přidávala antidepresiva. Do toho měla zdravotní problémy a byly doby, kdy bojovala o život, protože měla dle deníku Aha! čtyřicet kilo.

Nakonec ji zachránili lékaři, dcery, ale i vlastní odhodlání a vůle žít. Trvalo ale opravdu dlouho, než se opět vrátila do normálního života. A to nejen do toho osobního, ale i pracovního.

Vrátila se na prkna, co znamenají svět, a vzpomněli si na ni i režiséři. Léta už abstinuje, žije spokojeně se svými milovanými pejsky a velkou oporou jsou jí její dcery.

Zdroj: Česká televize, Aha!, Naše hvězdy

Autor: Barbora TurkováSouvisející články