Igor Bareš promluvil o hlubokém přátelství s jedním kolegou. Skončilo velmi bolestně

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
igor bares
Zdroj: Profimedia

Igor Bareš je český herec, který se věnuje nejen filmům, ale také divadlu. V Divadle na Vinohradech letos zahájil svou sedmou sezonu.

Jedenáct let předtím působil v Národním divadle a stejně dlouho hrál také v Brně. Na televizní obrazovce ho můžete vidět v seriálu Osada, kde hraje znojemského bosse, jenž si o víkendu hraje na chudáka, který se bojí pomluv. Pro ahaonline.cz promluvil nejen o tom.

Herec chtěl být původně hajným

Igor Bareš se netají svou sběratelskou vášní. Miluje historii, která ho provází už od útlého věku. Jeho děda ho přitom vedl spíše k přírodě. S ním chodil do zoologických zahrad, navštěvoval různé lesy. Možná i kvůli tomu herec původně vystudoval střední zemědělskou školu a chtěl se stát hajným.

„To, že jsem se pak vrtnul jiným směrem, byla spíš náhoda. Po JAMU jsem moc netoužil, ale protože mě vzali napoprvé, tak jsem ji s odřenýma ušima dostudoval. V květnu 1989 jsem státnicoval z marxismu-leninismu,“ prozradil Bareš.

Za své nejzásadnější období považuje dobu, kdy nastoupil do brněnské Mahenovy činohry. „Tak krásné role jako tam jsem už neměl. Nikdy nezapomenu na roli Tomáše Becketa ve stejnojmenné hře. Tam jsme hráli hlavní dvojici s Martinem Havelkou. Jeho nedávný odchod byl pro mě velmi osobní,“ zesmutněl.

igor bares

Zdroj: foto CNC: Marek Patek / CNC / Profimedia

„Točili jsme ještě spolu pro Českou televizi seriál Zrádci, a když jsme se potkali za Chomutovem, tak jsme si, protože jsme se dlouho neviděli, padli do noty.“ Na Havelkův odchod vzpomíná s hlubokým zármutkem.

Zavzpomínal mimo jiné také na to, že právě zdraví bylo téma, o kterém se bavili nejvíce. „V té době jsem měl nějaké problémy a on taky, a tak jsme se vzájemně svěřovali. Já jsem se pak, po jistých vyšetřeních, dozvěděl, že jsem v pořádku, nicméně on bohužel nebyl. Ještě dotočil a já pak slyšel tu smutnou zprávu.“

S Havelkou je pojilo více než přátelství

Igor Bareš prozradil, jak se cítil, když se dozvěděl o Havelkově smrti. „Byli jsme na sebe napojení a dost mě to zasáhlo. Tomáš Becket bylo krásné představení, výjimečné. Martin byl král a já arcibiskup.“

Martin Havelka zemřel před rokem, konkrétně 2. října. Jako první o jeho smrti poslal zprávu do světa Jan Hřebejk: „Smutná zpráva z Brna, zemřel skvělý herec Martin Havelka. Než se z Maňány stal Dunaj, se kterým zpívala Iva Bittová, viděl jsem je s Martinem na Kladně a nikdy na to nezapomenu,“ vzpomínal.

Martin Havelka zemřel po delší nemoci, bojoval s rakovinou jícnu. Léčba byla dlouhodobá a náročná, ale lidé kolem něj věřili, že se z toho dostane. Nakonec ale nemoc zvítězila a herec odešel ve věku pouhých 62 let.

Zdroj: Aha!

Autor: Raina TomanováSouvisející články