Jitka Smutná veřejně přiznala svou orientaci a po 30 letech opustila manžela. Někdy lituje, že nedržela jazyk za zuby

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jitka smutna
Zdroj: Profimedia

Jitka Smutná je slavná česká herečka, která se během svého života musela potýkat nejen s náporem médií i veřejnosti, ale především s vnitřním bojem, který sama se sebou vedla. Díky své odvaze a kuráži se před lety přiznala k tomu, že je lesba. Stala se tak první českou osobností, která se nebála o tom promluvit.

Že je Smutná ve skutečnosti na ženy, oznámila veřejně poprvé ve svých šedesáti letech, a to po třicetiletém manželství. Podle svých slov už se nemohla dál schovávat a předstírat, že je někým jiným. Jenomže jsou i dny, kdy svého rozhodnutí lituje.

V osmnácti letech se zamilovala do dívky, tehdy ji ale nenapadlo, že by v tom mohlo být něco víc. Později žila ve vztahu s Jakubem Nekudou, se kterým má dvě děti, Terezu a Jakuba.

Jak její rodina, přátelé a známí přijali to, že je Smutná ve skutečnosti lesbička? A proč by dnes byla ráda, kdyby tehdy vlastně nic neřekla?

Po padesátce

Jitka Smutná si svou skutečnou orientaci uvědomila až po padesátce. Tehdy se se vším svěřila svému manželovi, od té doby žili odděleně. Trvalo ale dlouho, než tato skutečnost vyšla najevo. „Měla jsem čas všechno probrat v rodině. Manžel to věděl jako první,“ přiznala se později.

K homosexualitě se přiznala až po třech letech ve vztahu se svou přítelkyní spisovatelkou Petrou Braunovou. „Bylo to jen moje rozhodnutí, kterým jsem překvapila i Petru. Protože lhát nebo tajit něco takového je strašně vyčerpávající a trapné,“ svěřila se tehdy Jitka.

Dodala, že to pro ni bylo nejtěžší rozhodnutí v jejím životě. „Potřebovala jsem to ale říct. Kvůli pravdě. Kvůli svobodě. V rozhovorech už jsem nechtěla vyprávět, jakou kupuji manželovi vázanku, co doma vařím, co na to říkají děti… Ty vyprávěnky mi lezly krkem,“ dodala s tím, že s manželem zůstali přáteli.

I dnes ji negativní slova bolí

Ačkoli většina lidí v Jitčině okolí přijala její pravou tvář s pochopením, našlo se mnoho těch, kteří ji odsoudili. Podle jejích slov se na tom podílela i média, která ji začala označovat za nejslavnější českou lesbičku. A i když to bylo někdy psáno v pozitivním slova smyslu, pro ni to jsou slova, která řežou.

„Občas mi blesklo hlavou, že jsem měla držet pusu,“ řekla později s tím, že někdy to všechno nestálo za to vyjít s pravdou ven. „Teď už si hranici, za kterou nejdu, hlídám. A za ní je cokoli o mém soukromí. Mluvit o něm už veřejně nechci,“ dodala.

Se spisovatelkou se podle všeho nakonec Smutná rozešla, tuto informaci ovšem nepotvrdila sama, naznačuje tomu pouze situace okolo ní. Dříve spolu totiž jezdily stavět dům na Klatovsku, poslední roky tam ale herečka dojíždí sama a její přítelkyni dlouho nikdo neviděl.

Zdroj: TV Prima

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články