Josef Trojan tropil v mládí lumpárny, z kterých mu je zpětně blivno. Za jednu zaplatila jeho uklízečka

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Trojan Josef
Zdroj: Petr Eret / MAFRA / Profimedia

Mladý a nadějný herec Josef Trojan působí na svůj věk neobvykle vyspěle. Jak ale přiznal v pořadu Co z tebe bude, ani jemu se „řádění“ v pubertě nevyhnulo. Mezi jeho náctileté výstřelky patřilo například sprejování, a dokonce i krádež.

Ve svém vzhledu Josef nezapře ani jednoho z rodičů. Zatímco jeho celkové vzezření evokuje spíše jeho otce Ivana, oči má spíše po matce Kláře Pollertové-Trojanové.

Oba jeho rodiče jsou úspěšnými herci. On se však k možnosti zdědit talent po rodičích staví spíše skepticky.

Na herectví si chce přijít sám

„Nad tou otázkou poměrně často přemýšlím – jestli se nějaká taková genetická informace může dědit. Protože ono to zní tak trochu pofidérně, že někdo zdědí nějaké nadání. Ale myslím si, že ty predispozice tam jsou, protože člověk v tom prostředí vyrůstá, má možnost to pozorovat,“ uvedl herec pro Český rozhlas Plus.

On sám však z této výsady nehodlá těžit. Chce si vyšlapat svou vlastní cestu a se svým slavným otcem se nechce příliš porovnávat. Což ale neznamená, že jej neuznává.

„Táta je pro mě velice inspirativní. A já se v podstatě hodně řídím tím, jak k téhle části profese přistupuje,“ dodal pro rozhlasovou stanici.

Puberta — krádež i odchod ze školy

Ne vždy to však měl v hlavě srovnané. Přiznává, že v pubertě to s ním bylo trochu obtížné. V rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznal, že ve 14 letech se stalo jeho vášní ilegální sprejování.

Aby měl peníze na barvy, začal dokonce krást. Ze zvláštní peněženky bral eura, která měla jeho rodina na dovolenou, a ta pak měnil na koruny. „Když se na všechno přišlo, shodil jsem krádež na naši uklízečku. Zpětně je mi z toho blivno,“ uvedl v rozhovoru.

Poměrně kontroverzní rozhodnutí, které by asi většina rodičů těžko vydýchávala, uskutečnil ve svých 18 letech, když se rozhodl ve třetím ročníku gymnázia ze školy odejít. Tedy bez maturity. U rodičů si musel tento krok dlouze vyargumentovat. Ale nakonec syna v jeho rozhodnutí podpořili.

Herecké role s tátou i bez

Josef Trojan sám říká, že teprve své místo v životě hledá, zkouší různá povolání i životní styly. Společnosti je samozřejmě nejvíc známá jeho herecká kariéra. Tu započal už ve 4 letech, kdy si zahrál ve filmu Anděl Páně. Následovaly další, spíše dětské role. Zlom přišel až v roce 2019.

Právě tehdy získal svou první hlavní roli ve filmu Abstinent. Ve snímku hrál mladíka, který se coby závislý na alkoholu dostává do protialkoholní léčebny. Jeho profesní výkon byl kritiky velmi oceňován.

Jeho poslední film byl rovněž velkým úspěchem. Se svým otcem Ivanem si zahrál ve filmu Šarlatán slavné režisérky Agnieszky Holland.

Jestli se bude dál věnovat herectví, zatím netuší. Je ale toho názoru, že kinematografie potřebuje nějakou změnu. „Mnoho českých filmů je postavených na podobném narativu, který funguje na masové publikum. Jsou plné sexismu, chlap v nich bývá macho, ženská kráva a já si říkám, že máme na víc“ vysvětlil v podcastu.

Nezbývá než doufat, že Josef bude ten, který vlije do českého filmového umění novou krev.

Zdroj: Aktualne.cz, Český rozhlas Plus

Autor: Markéta MladáSouvisející články