Krize Karla Heřmánka: Jeho žena prozradila, proč je poslední dobou znechucený a unavený

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
hermanek
Zdroj: Profimedia

Divadlo Bez zábradlí je už desetiletí chloubou paláce Adria v Praze. Je nicméně pravda, že se poslední dva roky potýkalo s problémy, a to především kvůli koronavirové krizi, která zasáhla všechna odvětví v Česku, a to kulturní snad ze všech nejvíce. V současné chvíli se proto divadlo snaží postavit na nohy noví majitelé.

Přes 30 let vedl divadlo principál Karel Heřmánek společně se svou ženou Hanou. Jenomže ani slavný český herec a jeho žena herečka a moderátorka nedokázali krizi ustát úplně bez povšimnutí. Díky jejich snaze se jim sice podařilo přežít, divadlo teď ale potřebuje mnohem více péče.

Proto se Heřmánek rozhodl poslat na scénu mladší generaci a vedení divadla přenechat svým synům. Třiatřicetiletý Josef a o rok mladší Karel teď mají na starosti chod a především oživení divadla, kterému pandemie tolik ublížila. Jak si s tím poradí?

Ze všeho byl unavený

Že předá vedení divadla někomu jinému, se Heřmánek rozhodl už loni na podzim. A kdo by měl být jeho nástupcem, bylo ihned jasné. Podle jeho slov by totiž nenašel nikoho, kdo by se divadlu, kterému zasvětil skoro celý život, věnoval lépe než jeho synové.

„Bylo na něm vidět, že je ze všeho unavený a znechucený. Určitě k tomu přispěl covid, prostě ho to přestalo naplňovat, a tak to předal Kájovi a jeho bratrovi Pepovi, který má na starost marketing, finance a dotace divadla,“ prozradila žena Karla Heřmánka mladšího Nikol Kouklová.

Divadlo bohužel upadalo nejen kvůli zákazům, které byly po nějakou dobu platné, ale také kvůli hercům s covidem a strachu lidí, kteří do divadla příliš nechodili, ani když to už bylo možné. Samozřejmě se tak dostavily finanční problémy, se kterými se sice počítalo, ale skutečnost je vždy děsivější než představy.

Podpora a letní scéna

Jak se tedy nakonec podařilo rodině divadlo udržet v provozu? Pomohla samozřejmě z velké části podpora státu, která Divadlu Bez zábradlí poskytla nějaké ty finance v těžké době, především šlo ale o to, že se herci a provozovatelé divadla nevzdali.

„Kdybychom nehráli na letních scénách a nedostali od státu podporu Covid 2 Kultura, asi by to divadlo neustálo. Teď jsme odpremiérovali dvě hry Kabaret a Illiadu, ale lidi moc nechodí. Mám skvělé ohlasy, ale pořád jsme se s návštěvností nevrátili do starých kolejí. Bojujeme,“ prozradila Nikol.

V současné době je sice budoucnost divadla trochu nejistá, většina lidí s ním spojených ale věří tomu, že se brzy vše vrátí do normálu. Koronavirus sice stále řádí, čísla se ale zlepšují a lidé se přestávají tolik bát i díky vysoké proočkovanosti obyvatel Česka.

Zdroj: Blesk, bezzabradli.cz, i-divadlo.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články