Michal Malátný promluvil o sebevraždě. Novou sílu do žil mu vlily manželka a děti

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
michal malatny
Zdroj: Profimedia

Michal Malátný je už více jak dvacet let spokojený v manželství s Petrou Novotnou Stránskou. Spolu mají dvě dcery a jeho kapela slaví už několik let úspěchy na české hudební scéně.

Kapela Chinaski má jeden velký hit za druhým, není tedy pochyb o tom, že je v Česku velmi oblíbená. I přesto ale zpěvák kapely přiznal, že bojoval s depresemi a v jednu chvíli pomýšlel také na sebevraždu. Přiznal to v rozhovoru na CNN Prima NEWS.

Tři roky v depresích, k sebevraždě neměl daleko

S Petrou jsou ve vztahu již 25 let, to ještě Chinaski nebyli známá kapela. Byla tak s Michalem od počátku. Depresemi trpěl před více než 10 lety, ale i nyní se mu o nich špatně mluví. „Nechtělo se mi žít a vážně jsem přemýšlel o tom, jak se z tohoto světa sprovodit. Neustále jsem hledal způsob, jak beze stopy zmizet, aby nikdo nemusel ohledávat moje ostatky. Ten způsob jsem naštěstí nenašel,“ přiznal se Michal.

Deprese trvaly tři roky, během kterých nebyl schopný napsat jedinou větu. Uvedl, že měl pocit, že je úplně marný. Kapele jako takové se ale v té době dařilo, což bylo velkým paradoxem. „Vyhráli jsme tehdy slavíka. Navenek se kapele dařilo, ale já jsem byl na dně,“ vzpomínal na své nepříjemné období Malátný.

Z velké krize mu pomohl až jeho přítel, který byl lékařem. „Všiml si, že jsem na tom špatně, a chtěl mi pomoci. Povídali jsme si, řekl mi, co všechno se ve mně pere, předepsal mi antidepresiva a řekl, ať nepiju alkohol. Že je to cesta do pekel. Zařídil jsem se podle jeho rady a myslím si, že mi to v jednu chvíli zachránilo život.“ Zpěvák se tak dostal z nejhoršího.

Zachránilo ho manželství a děti

Z depresí ho nakonec dostala jeho manželka Petra a také dvě dcery – Kateřina a Frída. „Dva roky nato jsem se oženil a za další tři roky se nám narodila dcera. A od té doby jsem měl pro co žít. Jako kdyby všechna moje trápení a chandry šly stranou, už nebyly důležité. Můj život tehdy skončil. Od té chvíle byly pro mě na prvním místě moje děti,“ svěřil se zpěvák.

Jak ale jeho deprese začaly, nemá zpěvák ponětí. Už od dětství ho ale podobné pocity provázely. Dokonce o smutku a melancholii mluvil s psychologem. Podle něj přišel první moment v době, kdy mu byl rok a musel na operaci s nohou. Jako roční dítě tak musel Malátný podstoupit zákrok, kdy mu amputovali prst na noze.

„Rodiče mi pak říkali, že poté, co jsem se vrátil ze špitálu, jsem týden nekomunikoval. Asi tam někde byl ten první moment, kdy se ve mně objevil smutek a nedůvěra ve svět.“ Dnes už si ale zpěvák užívá svou rodinu, kapelu v nové sestavě a koncerty, kterými se kapele Chinaski plní diář.

Jediné, co mu podle jeho slov chybí, je tuláctví. Do svých třiceti mu totiž stačil batoh na zádech. Pendloval mezi několika městy, mezi divadlem a kapelou. Přiznal, že když seděl ve vlaku, cítil se nejšťastněji. Dnes už může cestovat maximálně v rámci turné s kapelou.

„Zároveň vždycky ale vím, že se mám kam vrátit. Čekají na mě lidi, které nejvíc miluji. Je to pro mě takové vyvážení. Vždy, když odjedeme někam s kapelou, tak se utrhneme ze řetězu. Pak se ale vrátím domů a jsem šťastný. Dělám domácí práce a hraju si s dětmi,“ zakončil své vyprávění frontman kapely.

Autor: Raina TomanováSouvisející články