Popelka v hledáčku StB. Kvůli znepokojivým informacím Libuši Šafránkovou před lety sledovali

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
safrankova
Zdroj: CNC: Marek Pátek / CNC / Profimedia

Libuše Šafránková byla v hereckém oboru velikánem, kterého jen tak někdo nepřekoná. Proto celou Českou republiku zasáhla informace o smrti pohádkové Popelky, ke které došlo 9. června letošního roku. Až později vyšlo najevo, že Šafránkovou dříve sledovala StB, a Češi tak mohou být v souvislosti s jejím jménem šokovaní podruhé.

Psal se rok 1985, když se Libuše Šafránková a její sestra Miroslava Šafránková dostaly do hledáčku Státní bezpečnosti. Jejich jméno bylo tehdy spojeno s osobou, na kterou se StB zaměřovala. Šlo o vysoce postaveného úředníka německé ambasády.

Co s ním ale měla rodina Šafránkových společného? Podle všeho se s ním nejen sestry, ale i zbytek rodiny, dobře znal. Proto se StB zaměřila také na ně, aby získala co nejvíce informací o něm, a také proto, aby zajistila, že se Šafránková nezapletla do něčeho nezákonného.

Krycí jméno Obora

Hereččino jméno se objevilo hned v několika svazcích, nejvíce ale v tom, který měl krycí jméno Obora. Tuto informaci zveřejnil přednedávnem deník Aha! Nadporučík Jan Pánek v tomto spisu popisoval pobyt sledovaného úředníka na Benecku.

Miroslava Šafránková, která si zahrála například v Arabele nebo v Básnících, byla tehdy již provdaná za německého filmového producenta Ludwiga Steina. Možná i to dohnalo StB k vyšší opatrnosti ve spojitosti s jejím jménem a její rodinou celkově.

Když se navíc sestry Šafránkovy objevily na horách ve společnosti sledovaného, jejich jméno se ve spisu Státní bezpečnosti objevilo hned několikrát. A i když se ve výsledku nejednalo o nic vážného, protože se nikdy ničím neprovinily, už samotné jejich spojení s vyšetřováním je pro mnoho Čechů alarmující.

Podrobné záznamy

„Na Benecko přicestovala k soukromému ubytovateli Josefu Urbancovi herečka Libuše Šafránková se svou sestrou, která je provdána v NSR. Přijely společně vozidlem Ford SPZ WI-ZX 555. Jedná se o známého ubytovatele a ubytoval je ve svém rodinném domku v pokoji hned u vchodu do domku,“ píše se ve svazku StB.

Později je v něm dodáno, že sledovaný úředník německé ambasády přijel o dva dny později a ubytoval se ve stejném zařízení. Se členy rodiny Šafránkových se pravidelně setkával a mluvil s nimi, ačkoli podle všeho jen o běžných věcech, nikoli o ničem nebezpečném.

„Jinak pracovník ZÚ i rodinní příslušníci se neustále stýkali se Šafránkovými. Pramen se dozvěděl, že jedna ze sester je provdána za filmového producenta v NSR, nyní tam navštěvuje ekonomickou školu,“ zní poslední záznam spojený se jmény sester. Miroslava Šafránková nicméně na dotaz, zda o sledování věděla, médiím neodpověděla.

Zdroj: Blesk, Aha.cz, wikipedia.org

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články