Vesnu ze Samotářů byste po letech nepoznali. Je z ní majitelka filmové společnosti

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
samotari
Zdroj: Profimedia

Herečka Labina Mitevska se zapsala do povědomí Čechů především díky roli Vesny ve snímku Samotáři. Málokdo ale ví, jaké byly její začátky nebo co dělá dnes. Herečka makedonského původu je množná mnohem zajímavější, než jste si mysleli. A má k tomu i rodinné předpoklady.

Mitevska se narodila do umělecky založené rodiny. Není tak divu, že zdědila herecké nadání a ve skutečnosti už při natáčení Samotářů měla za sebou film, který byl nominován na Oscara.

Jako malá vyhledávala místa, kde se natáčely filmy, a pozorovala dění kolem. Právě tam si jí jednou všimli tvůrci a nabídli jí roli ve filmu Před deštěm. Tam si zahrála v roce 1994 a právě tento film získal zmíněnou nominaci na Oscara. Ani tak si ale nebyla jistá tím, co chce dělat.

Dva obory

Herečka si totiž nebyla jistá, zda je pro ni umělecká dráha to pravé. Ačkoli se jí dařilo, nemohla se v rolích, které jí režiséři zadávali, nějak najít, proto se rozhodla studovat současně s herectvím také archeologii. Když se ale na německém festivalu setkala s tvorbou Petra Zelenky, měla jasno.

Jeho film Knoflíkáři ji zaujal natolik, že se začala zajímat o další jeho práci, a nakonec, když se dozvěděla o připravovaném filmu, vzala nabízenou roli Vesny a vzdala se archeologie natrvalo. Ve filmu si pak zahrála mladou a naivní ženu, která prožívá nejedno zklamání.

Kvůli roli se naučila česky

Aby si mohla Mitevska zahrát roli Vesny, musela se učit česky. Casting na obsazení do rolí probíhal 4 měsíce, a neměla tak příliš času. Po natáčení ale přiznala, že pro ni čeština až tak zákeřná není a že se jí vlastně učila daleko lépe než například němčina.

labina_mitevska

Zdroj: Profimedia

Celá dějová linie Vesny se sice do filmu nevešla, i tak si ji ale nejen čeští fanoušci pamatují z mnoha scén, kterými se film proslavil také v zahraničí. Samotáři jsou dodnes jednou z nejoblíbenějších českých komedií.

Dnes vlastní filmovou společnost

Labina Mitevska se nakonec odstěhovala zpět do své rodné země. Dnes je z ní žena, ve které by mnozí Vesnu nepoznali. Krásná herečka se věnuje především rodině. Narodila se jí dcera Vega, které pak zasvětila celý život.

Společně se svými sourozenci vlastní Mitevska filmovou společnost, ve které se věnuje produkci. Nakonec se tak našla spíše za kamerou a herectví přenechala jiným, nějaký ten snímek ale i jako herečka na svém kontě přece jen má.

Zdroj: kafe.cz, sip.denik.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články