Vladimír Kratina před 50 lety pošlapal rudou vlajku. Dnes je vlídným dědečkem

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
vladimir kratina
Zdroj: Profimedia

Jako student měl za to, že se bude živit spíše hudbou. Hrával na bicí a na baskytaru, pro kapelu, se kterou na škole působil, složil dokonce několik písní. Dnes je ale Vladimír Kratina mnohem známější jako herec.

V roce 1975 úspěšně absolvoval DAMU a začal se věnovat divadelnímu herectví. Už tehdy bylo jasné, že jeho mužný vzhled mu zaručuje spíše role tvrďáků a drsných chlapů. To mu nakonec zůstalo dodnes.

Začal menšími rolemi, postupně se vypracoval až na hlavní postavy

První televizní role získal Kratina už při svém studiu na DAMU. Zahrál si například menší roli v psychologickém dramatu s názvem Hřiště. To bylo natočeno v roce 1975, tedy v rok jeho absolutoria.

Později ho objevil režisér Juraj Herz a obsadil ho do filmu Křehké vztahy. Za tuto roli dostal později Kratina dvě ocenění.

vladimir kratina

Zdroj: Profimedia

V dobách propagandy si zahrál dělnického vůdce Jožku Juříka ve filmu Děti zítřků a pravděpodobně jednu z jeho nejznámějších rolí Drtikola ve snímku Prázdniny pro psa.

Objevuje se i v moderních seriálech. Divadelních rolí ale ubylo

Zatímco divadlu se dnes již Kratina tolik nevěnuje, na televizních obrazovkách ho můžeme vídat poměrně často.
Zahrál si například v seriálu z roku 2006 Místo v životě, o rok později ve filmu Trofej. K vidění byl i v seriálu Letiště.

Zajímavostí na závěr je historka z Kratinova dětství. I když se svědectví policie rozcházejí, velmi pravděpodobné je, že tehdy s kamarádem v roce 1971 sebrali z divadla Disk rudou vlajku, po které následně šlapali a pošpinili ji.

Toto fiasko stálo Kratinu rok a půl školy navíc, ale i tak mohl nakonec nadále hrát a stát se mužem, kterého dnes uznáváme, a hrdým dědečkem. Jeho dcera Denisa totiž v roce 2019 porodila syna Tobiase.

Zdroj: Česká televize, Blesk, Aha!

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články