Vzpomínáme na Hanu Hegerovou, královnu šansonu 

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
hegerova hana
Zdroj: Profimedia

V pořadu 360° Pavlíny Wolfové zavzpomínal textař a producent Michal Horáček nad životem slavné zpěvačky a královny českého šansonu Hanou Hegerovou, která nás ve věku 89 let navždy opustila. Společně s ním zavzpomínala i zpěvačka Aneta Langerová a hudební publicista Josef Vlček.

Podle vlastních slov Hanu Horáček obdivoval už jako malý kluk. „Říkal jsem si, že chci psát, a přál si, že kdyby to měl někdo zpívat, tak Hana Hegerová. Trvalo asi deset let, než jsme začali spolupracovat,“ zavzpomínal producent.

V pořadu 360° Pavlíny Wolfové také promluvil o jejích posledních letech. Dle jeho slov je zpěvačka s úchvatným hlasem strávila krásně. „Kdo by se nechtěl dožít 89 let v kruhu blízké rodiny a žijící v krásném bytě, městě,“ řekl Horáček.

Na Hanu Hegerovou zavzpomínala i zpěvačka Aneta Langerová, která měla tu čest se s ní potkat poprvé při předávání ceny Anděl. „Přivítala mě v hudebním světě velmi vstřícně a velmi mile. Popřála mi štěstí a ať jsem silná ve všem, co mě čeká. Bylo to od ní velmi laskavé,“ řekla zpěvačka.

Kdyby zpívala cokoliv, zaujmula by svým hlasem

„I kdyby zpívala telefonní seznam, dokázala by zaujmout. Stala se pojmem pro celý žánr podobně jako Michelangelo. To už nemá smysl dělat znova, musí se přijít s něčím jiným,“ řekl s tím, že už nikdo nebude mít takový hlas, jako ona.

Podle publicisty Vlčka bylo zpěvaččinou výhodou především to, že se soustředila na jeden hudební žánr a dala do něho všechno. „Tu a tam se někdo ze zpěváků o nějaký šanson pokusil. Tehdy zpěvák musel umět zpívat všechno. To je jeden z jejích největších přínosů – soustředila se na jeden žánr a dovedla ho k dokonalosti,“

V životě Hany Hegerové se objevil například Pavel Kopta či Zdeněk Rytíř, co se týče kolegů tak měla obrovské štěstí, že mohla pracovat s těmi nejlepšími. „Šanson je to, v jehož čele stojí interpret. Nejsou to zpěváci, kteří absolvovali konzervatoř či postoupili do čtvrtého kola Superstar. Musí to být člověk, který je tak trochu šaman a komu věříme,“ dodal pro pořad Pavlíny Wolfové.

Do všeho dávala maximum sil

Aneta Langerová měla tu možnost zazpívat tři hity od šansoniérky a byla to pro ni neskutečná čest. „Píseň, kterou zpívala taková dáma jako paní Hegerová, je velká výzva. Se vší úctou k ní jsem se snažila o co nejlepší přednes, ale ona je naprosto nenahraditelná,“ dodala.

Hudební publicista řekl, že Hana Hegerová do svých vystoupení dávala úplně všechno, dokonce jezdila s několikahodinových předstihem, než vůbec měla vystoupit před publikem. „Omezovala čím dál více počet vystoupení, protože do každého chtěla investovat maximum. Na koncert chodila čtyři hodiny předem a pak byla tak vysílená, že s ní dva, tři dny nebylo vůbec nic,“ řekl Vlček.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články