Příčinu smrti Floyda jsem odhadoval, uvedl lékař z pohotovosti při výslechu

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
floyd policie smrt
Zdroj: Profimedia

Před soudem v Minneapolisu vypovídal doktor Bradford Langenfeld, který pracuje na místní pohotovosti. Právě on se snažil neúspěšně oživit amerického černocha George Floyda, který tam byl přivezen po zákroku policisty Dereka Chauvina. Ten teď sedí na lavici obžalovaných, a to z mimo jiné z vraždy. Lékař uvedl, že po prohlášení George Floyda za mrtvého odhadoval, že zemřel kvůli nedostatku kyslíku.

Již druhý týden běží jeden z nejsledovanějších procesů posledního desetiletí. Bělošský policista Derek Chauvin zaklekl při zatýkání na krk Afroameričana George Floyda a zůstal tak celých 9 minut, ačkoliv po sedmi minutách se zatčený přestal hýbat a přesto, že si před tím několikrát stěžoval, že nemůže dýchat.

Příčina smrti – nedostatek kyslíku

Lékař uvedl, že Floyd zemřel ještě před tím, než vůbec dorazil na pohotovost, přičemž záchranáři uvedli, že se ho snažili nejméně 30 minut oživovat.

U výslechu doktor uvedl, že smrt udušením se mu jevila více pravděpodobná než ostatní možnosti.

S tím souhlasí i soudní patolog, který za příčinu smrti uvedl zabití, konkrétně zástavu srdce způsobenou nedostatkem kyslíku.

Obhajoba tvrdí, že zabíjely drogy

Obhajoba se snaží dokázat, že důvodem Floydovi smrti byla konzumace drog a celkově ne příliš dobrý zdravotní stav. Této teorii nahrává i fakt, že v těle oběti byl nalezen fentanyl a metamfetamin, které podle Langenfelda mohou snižovat obsah kyslíku ve tkáních.

Podle patologa však intoxikace těmito látkami nebyla příčinnou smrti.

Svědčí také bývalý nadřízený

V soudní síni rovněž vypovídal šéf minneapolské policie, který uvedl, že zákrok policisty Chauvina nebyl v souladu s předpisy, ani s hodnotami policejního sboru.

Všichni tito svědci byli předvoláni obžalobou. Svědci obhajoby přijdou na řadu později.

K úmrtí Floyda při zatýkání došlo loni v květnu. Tento incident pak rozpoutal celostátní i celosvětové protesty a nepokoje, které upozorňovaly na policejní brutalitu a rasismus.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články