Zatýkání Floyda nebylo podle předpisů, řekl šéf policie

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
floyd policie
Zdroj: Profimedia

V americkém Minneapolisu i nadále pokračuje soud s policistou Darekem Chauvinem, který je obviněn z vraždy George Floyda. V pátek v soudní promluvil nadřízený obviněného, šéf policie minneapolské policie Medaria Arradondo. Ten použití nepřiměřeného zákroku při zatýkání Floyda jednoznačně odsoudil.

Soud začal 9. března. Obžaloba se snaží dokázat vinu bělošského policisty, který při zatýkání černocha Floyda zaklekl na jeho krk a zůstal tak devět minut, přestože již 2 minuty zatčený nereagoval.

Bývalý nadřízený zákrok odsoudil

The New York Times uvedl, že bývalý Chauvinův nadřízený u soudu vypověděl, že obžalovaný nejednal podle předpisů minneapolské policie.

„Uplatňovat takovou sílu proti zpacifikovanému a spoutanému člověku v žádném smyslu neodpovídá směrnicím. Není to součást našeho tréninku, a rozhodně nejde o část naší etiky a hodnot,“ prohlásil Arradondo.

Ten byl k soudu pozván obžalobou, stejně jako všichni svědci, kteří doposud vypovídali.

Jednalo se například o Floydovu přítelkyni, dále dívku, která natočila zákrok policisty na mobilní telefon a také lékaře Bradforda Langenfelda, který vypověděl, že Floydova smrt byla s největší pravděpodobností způsobena zástavou srdce kvůli nedostatku kyslíku.

Obhajoba tvrdí, že Chauvin jednal dle předpisů

Obhajoba se při výslechu šéfa policie snažila upozornit především na to, že zasahující policista musí sledovat nejen zatýkaného, ale vyhodnocovat i okolí a reakce podezřelého před a během zatýkání.

Floyd měl být vyhodnocen jako nebezpečný, neboť jevil známky po požití drog. Což je podle obhajoby i pravou příčinnou smrti.

Svědci předvolaní obhajobou přijdou na řadu později.

Podle amerických medií se jedná o jeden z nejvýznamnějších procesů století. Samotný incident se odehrál v květenu 2020. Rozpoutal celonárodní protesty a rozvířil debatu o rasismu a policejní brutalitě v USA.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články