Jan Birke potvrzuje, že dostal nabídku na post ministra kultury

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Jan Birke
Zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Spekulace z konce minulého týdne o tom, že ministr zahraničí Tomáš Petříček opustí vládu, se dnes ukázaly jako pravdivé. Dokonce se i potvrdilo, jak budou vládní  „škatulata” vypadat. Vše dnes ráno ČTK potvrdil Jan Birke. Poslanec ČSSD a starosta Náchoda uvedl, že dostal nabídku na funkci ministra kultury. Jednalo by se tak o jeho první ministerské angažmá.

Prezident Miloš Zeman se již nyní pro Blesk vyjádřil, že Birke bude jistě vynikajícím ministrem kultury a že jej považuje za mnohem zkušenějšího než Michala Šmardu.

Toho navrhovala ČSSD na tento post v roce 2019, Zeman ho však odmítl jmenovat a na jeho místo pak přišel Lubomír Zaorálek.

Je tedy jasné, že na místo Petříčka přijde stávající ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ten má s resortem zahraničí své zkušenosti. Funkci ministra zde zastával v letech 2014 až 2017 ve vládě Bohuslava Sobotky.

Příliš kritiky vlády

O možném konci Petříčka ve vládě se začalo mluvit již po jeho neúspěšné kandidatuře na předsedu sociální demokracie. Při ní velmi kritizoval působení ČSSD ve vládě a uvedl, že pod jeho vedením by strana s hnutím ANO do vlády již nikdy nešla.

Post ale obhájil stávající předseda a vicepremiér Jan Hamáček. Ten ihned po svém znovuzvolení pro Lidovky.cz uvedl, že Petříček zřejmě o místo ve vládě nestojí.

„Těžko mohu říkat, že hlavní chybou ČSSD je být ve vládě, a současně v té vládě sedět. To je dilema, které pan ministr zahraničí má. To je dotaz, který mu položím: jestli hodlá tomu dilematu i nadále čelit, nebo si to sám nějak vyřeší,“ řekl.

Hamáček, Babiš i Zeman s odvoláním souhlasí

K tomu došlo nakonec na jejich nedělní schůzce, po které ministr Petříček uvedl, že se na ní dozvěděl o svém odvolání. To by měl Hamáček navrhnout premiérovi Andreji Babišovi ještě dnes.

Prezident se již nyní vyslovil, že s odvoláním Petříčka nebude otálet. Jejich vztahy byly vždy velmi napjaté. Podle Petříčka prezidentovi vadily jeho názory na dostavbu Dukovan a na očkování ruskými a čínskými vakcínami.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články