Život Jana Wericha: Milenky, bujaré večírky, odložený syn a další rodinná tajemství

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jan Werich
Jaromir Pelc, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Celým jménem Jan Křtitel František Serafínský Werich se narodil v roce 1905. Ačkoli od jeho smrti už uplynulo více než 40 let, stále přežívá jako legenda, která se proslavila mnohým. Celá řada lidí ale neví nic o jeho osobním životě. Ten byl přitom velmi zajímavý.

Jako mladý žil Werich se svým otcem. Jeho rodiče se totiž rozvedli. Nějaký čas ale musel žít s matkou, když byl jeho otec povolán na frontu. Podle svých pozdějších slov měl tehdy o tátu obrovský strach a nepřál si nic jiného než se k němu vrátit.

Skvělý herec, který si dokonce při natáčení Císařova pekaře pořezal nohu o střepy, nebyl ale jen vynikajícím umělcem. Byl také šarmantním mužem, kterému propadla nejedna žena. A on sám toho tak trochu využíval.

Werich sukničkář

V roce 1929 se Werich oženil. Se svou manželkou Zdeňkou Houskovou sice strávil celý život, ale mnoho lidí tvrdí, že jí byl několikrát nevěrný. Jeho šarmu propadla i vynikající herečka Jaroslava Adamová. Ta se dokonce veřejně přiznala, že je do něho zamilovaná.

Naopak Werich nedokázal odolat kráse a talentu Mileny Dvorské, která k němu ve svých 17 letech přišla pro autogram. Tolik se mu zalíbila, že jí zařídil roli v pohádce Byl jednou jeden král. Werich také angažoval do divadla ABC Jiřinu Bohdalovou, která měla finanční problémy. Dokonce jí zajišťoval stravu a zajistil jí dočasnou práci uklízečky, aby si mohla přivydělat.

Traduje se také, že si Werich rád užíval mejdany nejen se ženami, ale i se známými osobnostmi, které za ním jezdily na chalupu na Šumavu. Rozhodně prý nejednou tekl alkohol proudem a on sám se rozhodně nedržel v pití zpátky.

Syn v kojeneckém ústavu

Roku 1935 se narodila Werichovi dcera Jana. Málokdo ale později tušil, že roku 1956 přišel na svět Jiří Petrášek. Jeho matka byla prý méně známou herečkou, svého syna po narození odložila do kojeneckého ústavu. On tak odmalička vyrůstal v adoptivní rodině.

Že je Werichův syn, se dozvěděl až po smrti slavného velikána, rodina se teprve tehdy odhodlala říci mu pravdu. Jemu se podařilo vypátrat i matku, nikdy ale neprozradil, kdo jí ve skutečnosti byl. Přiznal jen výše zmíněnou málo říkající informaci.

Jan Werich byl celý život provázen rakovinou. Zemřela na ni jeho žena, jeho dcera a nakonec i on sám. V posledních letech před smrtí kvůli nemoci, která napadla jeho hrtan, ztratil hlas. Ačkoli měl umělec své mouchy a jeho život ukrývá mnohá černá tajemství, je pravda, že jde o nezapomenutelnou legendu, která dala Čechům mnohé.

Zdroj: ahaonline.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články