14 milionů vyhozených do vzduchu. Účtenková loterie se státnímu rozpočtu nevyplatila

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
uctenka
Zdroj: Shutterstock

Účtenková loterie Andreje Babiše byla v době koronavirové krize přerušena. Ministerstvo financí nicméně nadále platilo provozovateli plnou částku jen za to, že udržoval projekt v provozu. Zbytečně tak zaplatilo přes 14 milionů korun. Navíc je velmi sporné, zda loterie naplnila svůj původní záměr, tedy zda pomohla s výběrem daní.

O kontrolách, které proběhly, informovala ČTK Hana Kadečková, mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu. Ten na svých stránkách zveřejnil kromě této informace také zprávy o tom, že ministerstvo chybovalo celkově v investicích i pronájmech.

Vyjádření ministerstva se prozatím nepodařilo získat, média na něm nicméně nadále pracují. Kontrola MF proběhla v letech 2019 a 2020 ještě za úřadu Aleny Schillerové. Takzvaná Účtenkovka byla přitom zavedena na podzim roku 2017, a to ve spojitosti s podporou elektronické evidence tržeb.

Motivace k přebírání účtenek

Loterie umožňovala ještě před nějakým časem nahrávat kódy z účtenek do speciální aplikace, díky které měl člověk šanci vyhrát hodnotné ceny. Vláda Andreje Babiše si od projektu slibovala zájem lidí o přebírání účtenek, a tedy i podporu EET.

Podle NKÚ ale ani v tomto případě není jasné, zda ministerstvo uspělo, podpora v tomto ohledu totiž není prokazatelná. Poslední losování v Účtenkové loterii se konalo na jaře roku 2020. Poté byla v souvislosti s covidem ukončena, nicméně, jak se ukázalo, platilo se za ni dál.

Provoz Účtenkovky vyšel ministerstvo na 12 milionů ročně. Dalšími výdaji byly peníze za rozesílané SMS zprávy výhercům či hráčům při změnách registrace. Ministerstvo následně evidovalo i výdaje za platby na převod peněz: 1,67 Kč za každý jeden převod. V součtu šlo ročně o 1,2 až 1,8 milionu korun, píše web Hlídací pes.

Přínos loterie po ukončení ministerstvo nijak neohodnotilo. „Přitom za ni zaplatilo celkem 231 milionů Kč. Z toho největší část, téměř 160 milionů Kč, tvořily peněžní či věcné výhry pro účastníky loterie,“ uvedl web úřadu. Kontroloři udávají, že se navíc každoročně počet hráčů loterie snižoval.

Čtyřletý neúspěch

Ministerstvo financí uzavřelo smlouvu na provoz Účtenkové loterie na dobu neurčitou. I s roční výpovědní lhůtou trvala celkem 4 roky, nedá se ale podle všeho říci, že by měla nějaký velký úspěch. Podle NKÚ šlo o projekt, který nedokázal prokazatelně pomoci s EET.

„Vzhledem k tomu, že smlouva nespecifikovala postup pro případ předčasného ukončení loterie, platilo MF dodavateli plnou měsíční sazbu i v době, kdy již neprobíhalo slosování a systém byl pouze udržován. Za tuto údržbu dodavatel od MF inkasoval téměř 14 milionů korun,“ napsal NKÚ ve zprávě.

Zdroj: Nejvyšší kontrolní úřad, ČTK, Hlídací pes, Ministerstvo financí, Seznam Zprávy

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články