Vláda nařídila znovuotevření uprchlického centra ve Vysočanech. Je to neuvážené rozhodnutí, zlobí se Hřib

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zdenek hrib
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Od pondělí 11. července se opět otevře pražské centrum pro ukrajinské uprchlíky. Nebude nicméně nabízet ubytování. Po jednání městského krizového štábu o tom informoval primátor hlavního města Zdeněk Hřib. Ten dodal, že znovuotevření centra nařídila Praze vláda.

Centrum nacházející se ve Vysočanech bylo uzavřeno v polovině června. Důvodem byl počet běženců, které už Praha nezvládala přijímat. Hřib přitom předem vládu varoval a žádal, aby byli ukrajinští běženci z Prahy přerozděleni do dalších krajů.

Jelikož ale jeho požadavkům nebylo vyhověno, centrum uzavřel do doby, než se tak stane. Vláda nicméně jeho rozhodnutí překazila nařízením, že centrum se musí znovu otevřít a nabízet ukrajinským uprchlíkům veškerou pomoc, kterou nabízelo do svého uzavření, kromě možnosti ubytování.

„Znovuotevřeme pražské asistenční centrum. Ne z vlastní vůle, ale z donucení včerejším usnesením vlády Petra Fialy. Podle mě chybným, které to jen zhorší. Naše návrhy řešení totiž zůstaly bez odezvy a přeplněné Praze došlo místo. Proto nebude moci KACPU poskytovat ubytování,“ napsal primátor na svém twitteru.

Chybné rozhodnutí

Nařízení vlády podle svých slov Hřib považuje za chybné. „Vláda nařídila krajům znovuotevření KACPU. Jedná se o usnesení, které platí pro všechny kraje včetně hlavního města Prahy. Z mého pohledu se jedná o rozhodnutí chybné, protože se vůbec nezabývá řešením situace,“ řekl.

Asistenční centrum tak bude dál nabízet služby jako zajištění víz či zdravotního pojištění. Ubytování v něm možné nebude, budova ale může dočasně posloužit jako nouzové přístřeší. Podle Hřiba by vláda chtěla, aby se centrum otevřelo okamžitě, on ale trvá na datu 11. července.

„V asistenčním centru funguje řada dobrovolníků, kteří musí mít vypsané služby, musí se na ně přihlásit a podobně. To znamená, že představa, že se to schválí včera a otevře zítra, je zcela nereálná,“ objasnil. Dodal, že v Praze je stále čtyřikrát více uprchlíků než v některých krajích, práce v centru tak vyžaduje opravdu hodně sil.

Vizitka současné vlády

Primátor Prahy v minulosti již několikrát řekl, že vláda Petra Fialy neřeší priority. Podle jeho slov měla nejprve vymyslet přerozdělení uprchlíků, teprve potom se zabývat znovuotevřením centra ve Vysočanech. Hlavní město v současné době řeší 200 uprchlíků, které nemá kde ubytovat.

„Je to nějaká vizitka vlády Petra Fialy,“ dodal k jednání premiéra s nelibostí. Česká republika od začátku ruské invaze na Ukrajinu pomohla více než 386 000 lidí, pro které vydala víza. V Praze se jich vydalo 89 000 z tohoto počtu. Vláda slíbila, že se přerozdělením pražských běženců do dalších krajů bude zabývat.

Zdroj: Novinky, Praha, Česká televize, Přehledně24, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články