Hřib se sešel s Fialou. Domluvili se na přerozdělování uprchlíků

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Hrib Zdenek
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

V pátek se uskutečnila schůzka pražského primátora Zdeňka Hřiba s premiérem Petrem Fialou. Řešili spolu především uprchlickou krizi, která dopadla především na Prahu. Podle obou aktérů došlo ke shodě v nutnosti vytvořit funkční přerozdělovací mechanismus, který by Praze částečně odlehčil.

Hlavní město si od počátku války na Ukrajině stěžovalo na velký příliv ukrajinských uprchlíků. Ten byl mnohem větší než v ostatních krajích. Jak uvedl primátor Hřib na svém twitteru, na území Prahy je čtyřikrát více uprchlíků na jednoho obyvatele, než je tomu kdekoliv jinde.

Metropole si stěžuje už několik měsíců

Dalším problémem byli také Ukrajinci, většinou romského původu, kteří dlouhodobě nocovali na hlavním nádraží. Město jim nakonec nechalo postavit dvě stanová městečka v Malešicích a Troji.

„Já bych chtěl, aby se situace skutečně začala řešit, jak po tom volám už od března. To znamená, aby vznikl relokační mechanismus založený na motivaci uprchlíků daný tím, že stát jim poskytuje pomoc a že ta bude poskytována v místech, kde kapacita je, a ne tam, kde není,“ uvedl podle iDNES Hřib.

Na důkaz toho nechal během minulého týdne zavřít Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) ve Vysočanech, které pomáhalo s odbavováním uprchlíků. Podle Pražského deníku primátor uvedl, že nemá smysl registrovat lidi na místě, kde nejsou kapacity na to jim pomoci.

Hřibův návrh byl protizákonný

Sám Hřib přišel nedávno s řešením. Navrhl, aby byla v přetížených krajích snížena peněžní dávka pro uprchlíky. To by je údajně mohlo motivovat k přesunu do méně vytížených oblastí. Právníci jej ovšem vzápětí varovali, že takovéto nařízení by bylo s největší pravděpodobností nelegální.

Primátor se tak v pátek sešel s premiérem a společně se pokusili najít schůdné řešení. „Vysvětlili jsme panu premiérovi situaci z pohledu samosprávy. Myslím si, že se naše vidění situace a porozumění vzájemně přiblížilo,“ řekl na tiskové konferenci Hřib.

Stát bude muset přesun organizovat

„Řešili jsme, aby vznikl soubor motivátorů, nebo opatření, která budou sloužit k přesvědčení uprchlíků k tomu, aby se přesunuli do míst, kde se o ně umí lépe postarat,“ doplnil ještě. Hřib, Fiala, ale také ministr vnitra Vít Rakušan se společně dohodli, že zkusí najít tuto motivaci co nejdříve.

S tím souvisí i další problém. Vláda bude muset nějakým způsobem organizačně zaštítit, jak a kam se případně ukrajinští uprchlíci budou přesouvat. Na tom spolupracuje Asociace krajů právě s ministerstvem vnitra.

Zdroj: iDNES, Pražský deník, ČTK

Autor: Markéta MladáSouvisející články