Arabela požadovala za svou roli neskutečný honorář. Na svou hamižnost pěkně doplatila

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
arabela nagyova
Zdroj: PETR NOVOTNÝ / CNC / Profimedia

Seriál Arabela známe všichni. Před lety jsme ho sledovali v televizi, ať už jsme tehdy byli dětmi, nebo už dospělými. Málokdo ale ví, jaké haló se odehrálo kolem role hlavní postavy. Původně si ji totiž měla zahrát Libuše Šafránková, ta ovšem onemocněla a na její místo nastoupila Slovenka Jana Nagyová. Ani tím to ale neskončilo.

Nagyová byla známou osobností kvůli roli ve filmu Smrt stopařek, kde si zahrála po boku Dády Patrasové. S tou se shodou okolností potkala i v Arabele, kde si herečka zahrála její sestru Xénii. Jenže ani známé tváře a rychle stoupající oblíbenost seriálu Nagyovou dostatečně neuspokojily.

Proto se později stala důkazem toho, že kdo chce moc, nemá nic. Arabela se začala vysílat v roce 1980, svým hloupým požadavkem se ale herečka připravila o možnost zahrát si i v pokračování s názvem Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek.

Museli ji předabovat

Nagyová byla sice skvělou herečkou, měla ale velmi špatnou českou výslovnost písmene Ř, a proto musela být v mnoha scénách předabována. To přinášelo tvůrcům seriálu problémy a časový skluz, i tak se s tím ale smířili. Tedy do doby, než přišla herečka s absurdním požadavkem, jak v únoru popsal deník Aha!

Nagyová si najala agentku a rozhodla se, že s její pomocí si řekne o vyšší honorář. Jenomže to trochu přehnala, protože si myslela, že si za svůj výkon na jednom natáčení zaslouží v přepočtu 17 000 korun, což byla tehdy částka, kterou si průměrný Čechoslovák vydělal za 4 měsíce.

nagyova patrasova

Zdroj: Daniel Černovský, CNC / CNC / Profimedia

Ačkoli to podle pozdějších výpovědí Nagyovou mrzlo, tvůrci se s ní kvůli této hamižnosti rozloučili a do pokračování seriálu obsadili do role Arabely Miroslavu Šafránkovou, sestru původně zamýšlené herečky Libuše, která byla sice pro mnohé volbou číslo jedna, ale bohužel osud tomu chtěl jinak.

Nabídek příliš nemá

Co bylo s Nagyovou dál? Dle Šípu se jí nevedlo příliš dobře. Její první manžel měl problémy s alkoholem a nakonec se upil. S druhým manželem se musela u soudů přetahovat o dítě, nějaký čas se věnovala pečení perníčků, ale jako podnikatelka v tomto oboru příliš neuspěla.

Dnes žije se svým třetím manželem. Věnuje se sportu a snaží se žít hodně aktivně. Jako herečka už nepracuje, i když přiznává, že kdyby se nějaká ta nabídka našla, ráda by ji využila. Vypadá to ale, že pověst se s ní táhne, a nabídky se jí proto nehrnou.

Ona sama velmi lituje toho, jak se tehdy zachovala a uvědomuje si, že kdyby nechtěla moc, možná mohla zůstat Arabelou déle a dostat pak i nějakou další skvělou nabídku. Bohužel, některé chyby se vrátit nedají. Pro mnohé z nás bude ale i tak Jana Nagyová navždy Arabelou číslo jedna.

Zdroj: ČT, Aha

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články