Druhé Milostivé léto skončilo. Vyvolalo menší zájem než minule

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
penize
Zdroj: Shutterstock

Skončilo druhé Milostivé léto. Až do včerejška měli dlužníci možnost zbavit se svých problémů za výhodnějších podmínek. Své dluhy u veřejných institucí mohli splatit původní dlužnou částkou a poplatkem exekutorovi, zbytek jim byl odpuštěn.

První Milostivé léto u nás probíhalo od loňského 28. října do letošního 28. ledna. Využily ho desetitisíce zadlužených. Akce ovšem mířila na daleko více dlužníků. Právě proto došlo i k druhému ročníku, který měl pomáhat nadále.

„Pomohli jsme tisícům zájemců o oddlužení. Jedná se o mnoho konkrétních příběhů lidí, kteří se dostali do dluhové pasti často v útlém věku, mnohdy nikoli vlastním přičiněním. Nyní měli šanci navrátit se do normálního života,“ uvedl podle Seznam Zpráv Marek Výborný z KDU-ČSL, který je jedním z iniciátorů Milostivého léta.

Menší zájem dlužníků

Podle České televize vyvolalo druhé Milostivé léto mnohem menší zájem než to první. Exekutorská komora už první případ akce považovala za neúspěch. Cílila až na 400 tisíc dlužníků. V druhém případě podle ní došlo k ještě většímu zklamání.

„V prvním případě bylo zastaveno 42 tisíc exekucí a oddlužilo se 15 tisíc lidí, což považovala komora za neúspěch, tentokrát to podle jejích průběžných čísel bylo ještě násobně méně,“ uvádí Česká televize. Podle Budějcké drbny měli například o Milostivé léto zájem lidé na jihu Čech, jejich dlužné částky ale byly příliš vysoké.

Letošní Milostivé léto se tak setkalo spíše s neúspěchem. „Bude to v řádu nízkých tisíců exekucí. Uhrazené jistiny budou zhruba v řádu desítek milionů korun,“ uvedl prezident komory Jan Mlynarčík.

„Pro naše úřady je to velmi nevýhodné. I soudní exekutoři se musí vyrovnat s rostoucími cenami energií, inflací i požadavky zaměstnanců na navýšení platů,“ řekl dále pro Seznam Zprávy.

V dohledné době se opakovat nebude

Milostivé léto se podle Lidovek brzy opakovat znovu nebude. Pro některé osoby je to ale zklamáním, protože jim akce pomohla a přáli by si, aby měli podobnou šanci i další dlužníci. Příkladem je třeba jedna mladá slečna, které maminka nedávala na tramvaj, a tak jí z neplacení pokut vznikl obrovský dluh.

Dnes díky Milostivému létu ale vede poctivý a slušný život, protože se dokázala dluhů čítajících více než 60 000 zbavit. Takových příběhů zachycených na stránkách Milostivého léta je ale bohužel podle České televize málo, a událost se tak zdaleka nesetkala s takovou odezvou, jaký se předpokládal.

Zdroj: Milostivé léto, Přehledně24, Seznam Zprávy, Česká televize, Lidovky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články