Inflace dosahuje závratných výšin. Meziroční inflace v květnu stoupla na 16 %, nejvíce zdražují potraviny a bydlení

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
inflace
Zdroj: Shutterstock

Aktuální výše inflace navíc není podle odborníků konečná. V červnu totiž pravděpodobně ještě stoupne. Velký podíl na tom mají zdražující se energie, pohonné hmoty, nájmy a potraviny. Poklesu se ale dle odborníků v nejbližší době nedočkáme.

V dubnu byla inflace na 14,2 % a květnový nárůst znamená stoupání míry inflace už 11 měsíců v řadě. Meziměsíčně tentokrát inflace vzrostla o 1,8 procenta a její snížení v dalších měsících odborníci nepředpokládají. Inflace je nejvyšší od konce roku 1993. Údaje zveřejnil v pátek Český statistický úřad.

„Meziročně hladina spotřebitelských cen v květnu stoupla o rovných 16 %, nejvíce od roku 1993. Silná je i meziměsíční dynamika, činící 1,8 %. Ani takto rychlý růst z měsíce na měsíc prakticky nikdo nepředpokládal. ČNB počítala s tím, že meziročně inflace stoupne o 14,9 %,“ vysvětlil v rozhovoru pro CNN Prima News ekonom Lukáš Kovanda.

Zdražuje snad všechno

Velmi markantně zdražují běžné potraviny, jako je mouka, cukr, vejce, mléko nebo máslo či výrobky z nich. Dále rapidně narůstají ceny energií, zejména plynu a elektřiny. U mnohých spotřebitelů za poslední měsíce stouply minimálně o polovinu. Dále zdražují tuhá paliva, jako je uhlí nebo dřevo.

„Česká národní banka bude muset v reakci na takto rapidní inflaci markantně zvýšit základní úrokovou sazbu. Na zasedání 22. června tak její bankovní rada patrně rozhodne o navýšení základní sazby o 1,5 %, na 7,25 %. I tak bude obtížné inflaci zkrotit,“ pokračoval ve špatných zprávách přední český ekonom Kovanda.

Ekonom ale ani v červnu nevidí situaci pozitivně. Předpokládá, že inflace se vyšplhá až k hranici 17 %: „Což je mimochodem zhruba míra inflace v Rusku. A to i z důvodu drahých pohonných hmot.“

Cena benzinu navíc už koncem minulého týdne překonala absolutní historický cenový rekord, konkrétně 47,26 koruny za litr. A to přesto, že od začátku června došlo ke snížení spotřební daně z pohonných hmot o 1,50 Kč na litr.

Zdroj: CNN Prima News, Seznam Zprávy, ČT24, Novinky, Český statistický úřad

Autor: Veronika HolcováSouvisející články