Češi se bojí dalšího zdražování, dovolenou si chtějí užít, dokud to jde. Zájem o cestování po Evropě je o 80 % vyšší než před pandemií

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
dovolena
Zdroj: Shutterstock

Během posledních dvou let nemohli Češi vycestovat do zahraničí, nebo se výletů do ciziny vzdali ze strachu před koronavirovou pandemií. Letos sice zájezdy po Evropě výrazně podražily, i tak ale lidé vyráží k moři a za zahraničními výlety ještě častěji než před pandemií.

Dovolená letos vyjde Čechy mnohem dráže než před rokem. A to především v České republice, i zahraniční cestování ale vyjde až o tisícovky více, podle odborníků zhruba o 10 až 12 %. Přesto ale zájem o zahraniční dovolenou roste a už od února pociťují mnohé cestovní kanceláře rozdíly oproti posledním rokům.

Někteří Češi sázejí na dovolenou u nás. Ta se podle odborníků zdražila sice výrazněji, na druhou stranu je ale finančně únosná, zatímco zahraniční zájezdy podražily méně, jsou ale ve výsledku několikrát dražší než pobyty u nás. Ceny se zvyšují především kvůli podražení energií a pohonných hmot.

Z tiskové zprávy cestovní kanceláře Kiwi nicméně vyplývá, že letos chtějí Češi cestovat do zahraničí více než před pandemií, a to především po Evropě. Může na to mít vliv dlouhá nemožnost vyrazit za hranice, ale i obava ze zvyšování cen nebo strach z války.

Až o 80 % více rezervací

„Podle dat společnosti vzrostly počty letních rezervací Čechů na více než sedminásobek v porovnání s čísly za loňský rok, oproti předcovidovému období jsou rezervace vyšší v průměru o 80 %. Nejpopulárnějšími destinacemi jsou stále Itálie a Španělsko, ale také Spojené království,“ píše se v tiskové zprávě.

„Volnočasové cestování je pro většinu lidí příležitostí k odpočinku a vydechnutí, není tedy divu, že přes 90 % Čechů, kteří cestují, tvrdí, že jim zlepšuje duševní pohodu. A pokud je jim tato možnost odepřena, pociťují negativní efekt na psychiku až dvě třetiny z nich,“ napsala agentura už v minulosti.

Lidé letos mají potřebu vynahradit si dva roky, během kterých bylo cestování za hranice výrazně omezeno, zároveň se ale také bojí, že pokud nevyužijí příležitost letos, za rok třeba už na dovolenou nebudou kvůli rostoucím cenám mít finance. Vliv má také současná válka na Ukrajině, lidé se podle odborníků snaží vyhledávat příjemnější témata a odjíždí na dovolenou s tím, že přijdou na jiné myšlenky.

Pozor na peníze

„Zájem cestovatelů o letenky na léto je obrovský. Vidíme, že razantní uvolnění proticovidových opatření má na chuť cestovat zásadní vliv. Od začátku roku prodáme v průměru 40 tisíc sedadel, nicméně v posledních dvou měsících zaznamenáváme rekordy i přes 80 tisíc sedadel,“ říká Eliška Řezníček Dočkalová, ředitelka Customer Experience.

Podle TV Nova mají lidé na výběr řadu destinací a většina z nich vybírá svou letní dovolenou bezmyšlenkovitě. Podle expertů by si tak měli dávat pozor na své peníze. Jedním z nich je i Jan Papež, místopředseda ACK ČR, který před některými nabídkami varuje.

„Ať vaše dovolená neskončí dřív, než začala. Řada subjektů nabízí a prodává zájezdy bez potřebné koncese cestovní kanceláře a bez pojištění pro případ úpadku. Na zájezd tak klienti mnohdy ani nenastoupí a jen těžko se pak domáhají vrácení svých financí,“ objasnil.

Zdroj: CK Kiwi, Přehledně24, CNN Prima NEWS, iDNES, Novinky, Covid Portál, TV Nova

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články