Češi si letos za dovolenou výrazně připlatí v zahraničí i u nás. Většina lidí se ale odpočinku ani za vysokou cenu nevzdá

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
dovolena
Zdroj: Shutterstock

Čechům se letos dovolená výrazně prodraží. Připlatíme si nejen za cestování do ciziny, ale i za dovolené v tuzemsku. Přesto se ale řada lidí cestovat chystá a o zájezdy do zahraničních zemí je stále obrovský zájem. Podle odborníků se zdraží ceny všech dovolených v průměru zhruba o 10 až 12 %.

Za zdražováním stojí řada faktorů. Jednak jsou ceny ovlivněny rostoucími cenami energií, lidé si ale připlatí v rámci cestování výrazně i za pohonné hmoty, kvůli kterým zdražují zájezdy i cestovní kanceláře. Dalším důvodem je pak zdražení vstupních surovin i nízké mzdy.

Podle České televize řada Čechů dá letos přednost dovolené v České republice. Je sice pravda, že u nás jsou ceny únosnější než například při cestování k moři, na druhou stranu ale v průměru právě tuzemské možnosti zdražily oproti loňskému roku v porovnání se zahraničními destinacemi několikanásobně víc.

Zdražují cestovky, hotely i kempy

„Dochází k poměrně k výraznému zdražení. V průměru o šest až deset procent,“ uvedla pro TV Nova výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Chaloupková. „Předpokládám, že o něco víc podraží letecké zájezdy. Letecké společnosti jsou dlouhodobě podfinancované a nemohou dál vést boj s pohonnými hmotami, aby nezdražily letenky,“ doplňuje ji místopředseda Asociace cestovních kanceláří a agentur Jan Papež.

Výrazně se zvedají i ceny tuzemských hotelů a kempů. Ve srovnání s loňským rokem si například v hotelu Lipno Lake Resort lidé připlatí okolo 7 %. „Je to samozřejmě kvůli cenám energií a také kvůli rostoucím platům zaměstnanců,“ uvedl pro Českou televizi ředitel hotelu Luboš Krejza.

Řada lidí volí letos dovolenou v České republice, a to i přesto, že se u nás podražilo daleko víc. „Chtěli jsme jet do Chorvatska. Jenomže máme s přítelem 4 děti a zájezd by nás vyšel skoro na 50 tisíc,“ říká pro Přehledně24 Denisa, maminka na mateřské dovolené.

„Raději jsme proto nakonec zvolili kemp, kde zaplatíme za týdenní dovolenou zhruba 12 tisíc. Loni jsme v něm ale platili asi o 3 000 méně. Kdybychom byli sami, nikam snad raději nepojedeme, kvůli dětem se ale snažíme každé léto něco podniknout,“ doplňuje.

Dovolená má vliv na psychické zdraví člověka

Podle tiskové zprávy agentury Kiwi má letní dovolená výrazný vliv na psychické zdraví člověka. „Volnočasové cestování je pro většinu lidí příležitostí k odpočinku a vydechnutí, není tedy divu, že přes 90 % Čechů, kteří cestují, tvrdí, že jim zlepšuje duševní pohodu. A pokud je jim tato možnost odepřena, pociťují negativní efekt na psychiku až dvě třetiny z nich,“ píše se ve zprávě.

Nepříznivé příznaky se objevily už například během pandemie, a to celkově u 56 % Čechů. „Zvýšená úzkost či stres je normální reakce vyvolaná nemožností cestovat. Vynechání dovolené se může výrazně podepsat na naší psychické pohodě,“ říká Kata Mráz, psycholožka a vedoucí kliniky CGP Europe.

„I když budeme muset hodně šetřit, tak si nedokážu představit, že bychom letos nikam nejeli. Dovolenou všichni v rodině potřebujeme jako sůl,“ potvrzuje pro Přehledně24 stavitel Marek z Benešova.

Zdroj: TV Nova, iDNES, Česká televize, Kiwi.com, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články