Knihy kvůli sloučení dvou daní zdraží. Rozdíl cítili lidé už před Vánocemi

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
knihy
Zdroj: Shutterstock

Zdražování se v České republice týká v podstatě všeho a výjimkou nejsou ani knihy. Pro čtenáře, ale i knihkupce a obchody s knihami je to velký problém. Navíc se dá předpokládat, že se budou knihy i nadále výrazně zdražovat. Boom proto možná opět zažijí knihovny.

Vládní koalice se v posledních dnech pokouší nějakým způsobem zaplnit díry ve státním rozpočtu. Původně podle serveru Česká televize slibovala snížení dvou sazeb DPH z 10 a 15 %. Místo toho by ale měla být od příštího roku pouze jedna. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury bude ve výši 13 nebo 14 %.

„Konkrétní rozpočtové dopady závisí i na dalších parametrických úpravách systému DPH, které v tuto chvíli nebudeme předjímat, neboť o tomto tématu bude pokračovat ko­aliční debata v rámci projednávání návrhů NERV na konsolidaci veřejných financí,“ sdělil pro Novinky mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

V důsledku tohoto sloučení dojde ke zdražování dalších služeb, ale i produktů. Patří k nim například potraviny, léky a právě i knihy. Na jejich zdražování přitom už v první polovině loňského prosince upozornil Děčínský deník.

Lidé pocítili změnu už před Vánocemi

Podle Radka Štěpánka z nakladatelství Host, které vydává kvalitní světovou i českou beletrii, začaly problémy v důsledku potíží ve světové ekonomice už loni. Dnes se knihy totiž tisknou o 30 až 40 % dráž než před rokem.

Před Vánocemi se tradičně nákupy knih zvýšily, jde totiž o jeden z velmi častých a oblíbených dárků. Podle Českého rozhlasu se v mnoha knihkupectvích daly novější bestsellery koupit za vyšší ceny než před několika měsíci.

„Letos jsem dával k Vánocům knih pět. Tři z nich stály nad 600 korun. Nejlevnější mě vyšla na 480 korun. Nemyslel jsem si, že budu do knih tolik investovat, ale kvůli Vánocům jsem se rozhodl na ceny přistoupit. Kdybych si měl knížky kupovat pro sebe, asi bych za ně tolik nedal,“ říká pro Přehledně24 pan Adam z Brna.

Roste zájem o starší a levnější knihy

Kvůli zdražování nových knih si lidé daleko častěji kupují díla starší, která nejsou tak cenově náročná. Roste tak obliba nákupů v antikvariátech, lidé také s oblibou využívají knihovny.

„Bez čtení si nedovedu představit život. Knížky ale začínají být tak drahé, že jsem nedávno začal navštěvovat i antikvariáty, kde se dají sehnat kousky levnější. A čím dál víc uvažuji nad tím, že si založím průkazku v místní knihovně,“ říká pro Přehledně24 pětadvacetiletý student z Prahy 7.

Zdroj: Novinky, Česká televize, Český rozhlas České Budějovice

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články