Loňský rozpočet skončil se schodkem 360 miliard. Vláda se dočkala kritiky od opozice, Babiš zase od občanů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zbynek stanjura
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Stát skončil po loňském roce se schodkem 360,4 miliardy korun. Jde o třetí nejvyšší výsledek v historii. Podle vlády se na situaci podílela nejvíc ze všeho ekonomická krize, která vedla stát k tomu, aby lidem výrazně finančně pomohl.

Proti předchozímu roku jde o výrazné zlepšení, přesto je ale výsledek horší, než se předpokládalo, připomíná iDNES. Na státním rozpočtu se výrazně podílela valorizace důchodů, která stát přišla na 27 miliard, úsporný tarif, za který stát dal 17,4 miliardy, nebo například navýšené dávky na bydlení a hmotné nouze, které byly vyšší než 10 miliard.

Nejde o tragédii

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury lze hodnotit výsledek mnoha způsoby, rozhodně se podle něj ale nejedná o tragédii. Stát sice skončil hůř, než se čekalo, na druhou stranu ale výrazně pomohl lidem v krizi.

„Výsledný schodek rozpočtu lze hodnotit různou optikou. Vláda letos poslala lidem a firmám na přímou pomoc s cenami energií a inflací zhruba 71 miliard korun. Dalších přibližně 20 miliard jsme vyčlenili na zvládnutí uprchlické krize z Ukrajiny,“ řekl Stanjura na tiskové konferenci.

„Rozpočet 2022 silně ovlivnila pomoc domácnostem a firmám s inflací a cenami energií za 71,1 mld. Kč, tj. 3,6 % výdajů. Šlo o mimořádné valorizace penzí (+27 mld. Kč), úsporný tarif (+17,4 mld. Kč), příspěvek na dítě (+6,7 mld. Kč) či odpuštění poplatku za OZE (+4,7 mld. Kč),“ napsalo pak ministerstvo na svém twitteru.

„Nic moc. Volili jsme vás, že po Burešovi dáte rozpočet do pořádku. I přestože je válka, energetická krize a inflace, kterou také roztáčíte, mohl být schodek poloviční a letos vyrovnaný. Chce to více odvahy,“ vzkázal vládě na facebooku jeden z uživatelů.

Naše země trpí

Výsledný deficit se samozřejmě nelíbí opozici. Její zástupci se do vlády silně opřeli na sociálních sítích. Několik slov k výsledku připsala například bývalá ministryně financí Alena Schillerová.

„Přestože Zbyněk Stanjura v loňském roce získal od občanů díky inflaci meziročně o 137 miliard navíc, skončilo hospodaření státu ostudným deficitem 360 mld. korun. Kromě neschopnosti vlády docílit jakýchkoliv úspor je důvodem tristního výsledku tragické čerpání evropských peněz,“ napsala.

Andrej Babiš pak uvedl, že naše země trpí. „Chudneme. Přestáváme jeden druhému věřit. Do této ekonomické i sociální krize nás uvrhla vláda Petra Fialy. A pokud se jim na Hrad podaří instalovat jednoho ze svých kandidátů, ztratí jakékoliv zábrany. Utrhne se lavina. A bude zle,“ varoval.

S jeho názorem ale nesouhlasí někteří sledující, kteří si myslí, že zle bude jen v případě, že se na Hrad dostane právě Babiš. „Populisti plánovali ještě v prosinci 2021 na letošní rok deficit 380 miliard korun. Současná vláda ušetřila 20 miliard korun, a to za drasticky zhoršené mezinárodní situace. Takže velký úspěch,“ napsal pak někdo v komentářích na Novinkách.

Zdroj: iDNES, Novinky, Twitter, Facebook, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články