Nezaměstnanost máme nejnižší v EU. Volných míst je dost, snížíme příspěvek v nezaměstnanosti, reaguje Jurečka

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ceske penize
Zdroj: ZhakYaroslav / Shutterstock.com

Inflace se v listopadu opět zvýšila, a to o celé 1,2 %. Na tuzemském trhu se tak řada lidí obává, co bude příští rok. Většina firem ale prozatím zůstává optimistická. Nezaměstnanost byla v listopadu 3,5 % a prozatím vše nasvědčuje tomu, že by se situace neměla horšit.

Podle Úřadu práce ČR byla u nás míra nezaměstnanosti za říjen nejnižší v celé EU. Ačkoli v listopadu o něco stoupla, stále si oproti jiným zemím vedeme velmi dobře. Počty zaměstnanců se v příštím roce chystá snižovat pouze 8,4 % firem. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti Sodexo Benefity.

Velká část firem chce navíc dokonce pracovníky přibírat. „Nezaměstnanost zůstala v listopadu na 3,5 %! To stále znamená nejnižší číslo v celé EU. Firmy poptávají nové pracovníky, hledají jich více než 290 tisíc,“ napsal na svém twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Ne všichni lidé jsou ale z jeho příspěvku nadšení. „A tím, že pořád nezřízeně přidáváte státním zaměstnancům, čímž decimujete státní rozpočet, opravdu firmám v hledání nových pracovníků nepomáháte. Navíc jen rozevíráte nůžky mezi státním a privátním sektorem. Zanechte už těchto socialistických manýrů,“ vzkázal jeden z uživatelů Jurečkovi.

„Celých 57 % firem plánuje počet zaměstnanců zachovat, a více než 26 % dokonce bude nové pracovníky přijímat, což je velmi pozitivní informace,“ potvrzuje slova ministra Martina Machová, HR ředitelka ze společnosti Sodexo Benefity.

V některých firmách dokonce možná dojde k navyšování platů, procento nicméně není vysoké. „S plošným navyšováním platů počítá ani ne polovina zaměstnavatelů a většina z nich navíc hodlá přidávat maximálně 10 %,“ doplnila Machová. Minimálně 61 % firem nicméně plánuje zachovat zaměstnanecké odměny a benefity.

Škrty v podpoře v nezaměstnanosti

Podle facebookových stránek Úřadu práce ČR evidoval institut k 30. 11. 2022 celkem 257 187 uchazečů o zaměstnání, tedy o 1 395 více než v předchozím měsíci a o 11 638 více než loni. Nezaměstnaným lidem chce v současné době vláda snížit podporu.

Podle České televize plánuje ministr práce a sociálních věcí snížit jak délku trvání podpory v nezaměstnanosti, tak její výši. Důvodem je podle jeho slov i to, že je stále více volných míst než uchazečů, a lidé tak mohou práci najít poměrně rychle. „Podpora v nezaměstnanosti by měla být, řekněme, v určité míře přísnější, pokud se lidé na Úřad práce vrací častěji,“ uvedl.

Zvýšení minimální mzdy

Na druhou stranu chce Jurečka zvýšit minimální mzdu o 1100 Kč. Měsíční minimální plat by tak měl vzrůst z 16 200 na 17 300 korun hrubého, píše Česká televize. „Je to opravdu rozumný kompromis, jak sociálně zohlednit růst minimální mzdy a zároveň také nezpůsobit to, že by nám začala růst nezaměstnanost,“ řekl k návrhu.

Odboráři by si ale představovali zvýšení minimální mzdy ještě o něco více, konkrétně o 2000 korun. Svaz průmyslu a dopravy záměr ministerstva vítá, minimální mzdu by ale naopak zvedl nejvýš o 850 až tisíc korun.

Zdroj: Přehledně24, Tisková zpráva společnosti Sodexo Benefity, Úřad práce ČR, Twitter, Facebook, Česká televize

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články