Leontýnka prohrála boj s rakovinou. Její poslední film měl až ironicky bolestivý název

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
leontynka
Zdroj: Profimedia

Dana Vávrová se narodila do rodiny s hereckými předpoklady. Její sestra je dodnes herečkou, švagr působí jako ředitel v Divadle Bez zábradlí. I ji by čekala pravděpodobně slibná budoucnost, bohužel však zemřela již ve svých jednačtyřiceti letech. Prohrála boj s rakovinou.

Do paměti většiny z nás se zapsala svou první rolí. Už v roce 1976 si jako devítiletá dívenka zahrála v pohádkové komedii Ať žijí duchové!, kde ztvárnila jednu z hlavních postav, Leontýnku. I když jde o starší snímek, dnes snad není dítě, které by ho neznalo. Vysílá se v televizi poměrně pravidelně.

Vávrová po dokončení základní školy studovala konzervatoř. Ve 4. ročníku ji ale musela ukončit, protože byla zavalena nabídkami na filmové role. Zahrála si ve filmu Bambinot nebo My všichni školou povinní, také se objevila v seriálu Arabela.

Slavná v zahraničí

Dana Vávrová se začala věnovat herecké činnosti také v zahraničí. Kromě České republiky se tak proslavila i v Německu, kde se dokonce vdala za Josepha Vilsmaiera. V této zemi získala i ocenění s názvem Stříbrný pás za roli Anny ve filmu Podzimní mléko.

dana vavrova

Zdroj: Profimedia

Později se začala věnovat režii a zjistila, že není dobrá jen před kamerou, ale také za ní. Nějaký čas účinkovala ve filmech svého manžela, díky kterým se v Německu stala slavnou, pak se ale začala jako režisérka věnovat české tvorbě.

K posledním slavným filmům, ve kterých si zahrála, patří Zkáza lodi Gustloff z roku 2008 nebo třeba Kouzelný křišťál z roku 2004.

Mezi její nejslavnější díla z hlediska režisérského se řadí Hlad a Hurá na medvěda. Snímek natočený v roce 2006 nese smutný název.

Poslední vlak

Poslední vlak byl opravdu tím posledním, co Dana Vávrová ve svém životě natočila. I když před světem tajila rakovinu děložního čípku, nakonec jí po ročním boji podlehla. Bohužel tak zemřela ve velmi mladém věku jedna česká i německá filmová legenda.

Podle mnohých před sebou měla velkou kariéru a mohla toho dokázat ještě hodně jak ve světě herectví, tak i jako režisérka.

Bohužel krutý osud nás o tuto ženu připravil. V srdcích většiny z nás zůstane už napořád jako malá a naivní Leontýnka ze světa duchů.

Roztomilou dívku, která se za každou cenu chtěla přátelit s lidskými dětmi, sledují rodiny pravidelně snad každý rok v televizi.

Jedná se o jednu z nejoblíbenějších českých pohádek vůbec, která se kromě hereckého obsazení proslavila i svým humorným zpracováním a písničkami.

Zdroj: Česká televize

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články