Letos si v Praze pyrotechniku neodpálíte. V takovém případě si sáhnete hluboko do peněženky

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
silvestr ohnostroj
Zdroj: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia

Vyhláška hlavního města jasně nařizuje, že volně prodejná pyrotechnika bude tabu na místech, jako jsou náplavky, parky nebo místa u nemocnic nebo jiných zařízení.

Zákaz odpalování ohňostrojů a petard přitom platí na většině míst přímo v centru Prahy. Nejen kvůli obyvatelům, ale také zvířatům, jak uvedl Magistrát hlavního města Prahy: „Vyhláška upravující používání pyrotechniky na území metropole byla přijata s cílem zvýšit bezpečnost obyvatel a omezit hluk, který má každoročně za následek smrt či zranění mnoha živočichů.“

Profesionální ohňostroje proběhnou

„Zákaz platí výhradně v citlivých částech Prahy, zejména v centru města, na náplavkách, v parcích a v blízkosti nemocnic a dalších zařízení, jako jsou například domovy pro seniory nebo veterinární stanice,“ dodal ještě magistrát města. Vyhláška se nevztahuje na profesionální ohňostroje.

Ty jsou totiž od města povolené, kromě petard si ale lidé budou muset dávat pozor také na to, v kolik budou zavírat hospody. Omezené jsou také vánoční večírky a hromadné akce, na kterých se schází až příliš mnoho lidí.

K odpalování petard a jiných dělobuchů se vyjadřovali hlavně ochránci přírody, kteří tvrdí, že petardy a ohňostroje ohrožují nejen bezpečnost lidí v Praze, ale také zvířat, která mají ze zvuků strach a většinou se nemají kam schovat.

Pokud se přece jen najde hrdina, který bude odpalovat pyrotechniku, může se připravit na tučnou pokutu. Ve správním řízení to může být až 100 tisíc korun, na místě můžete dostat pokutu až 10 tisíc korun. Policisté budou v tomto ohledu neoblomní.

Zákaz bude na mnoha místech v Praze

„Konkrétně platí zákaz používání volně prodejné pyrotechniky v památkové rezervaci v hlavním městě, na vodních tocích, na ostrovech v těchto tocích a na pozemcích sousedících s korytem vodních toků, a to v šířce do 50 metrů od břehu, zároveň v okruhu 250 metrů od zařízení poskytujících zdravotní lůžkovou péči nebo od domovů pro seniory a pro osoby se zdravotním postižením,“ uvedl magistrát, jehož slova převzal server e15.cz.

Odpalovat se mimo jiné nesmí na hrázích, přehradách nebo v blízkosti zoologických zahrad nebo útulků pro zvířata. Míst, kde si můžete rachejtle odpálit, není mnoho, proto bude rozumnější od toho úplně upustit.

Pokud přece jen budete v Praze na Silvestra a budete si chtít oslavy příchodu nového roku užít se vším všudy, na stránkách praha.eu najdete interaktivní mapu, kde najdete všechny potřebné informace o tom, kde si můžete pyrotechniku bez obav odpálit.

Zdroj: e15.cz

Autor: Raina TomanováSouvisející články