Lyžování na Vánoce? Jedině na horách na umělém sněhu

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Sjezdovka
Zdroj: Petr Lundák / MAFRA / Profimedia

Pokud jste fanouškem zimních sportů, jistě vás zajímá, zda si svou oblíbenou kratochvíli budete moci užít i během vánočních svátků. Podle odhadů meteorologů a také podle plánů provozovatelů to vypadá, že ano. Lépe na tom budou ale sjezdaři oproti běžkařům.

Ačkoliv se minulý týden objevila na území celé republiky obleva a teploty místy dosahovaly až osmi stupňů , nyní už opět udeřily pořádné mrazy.

Všude se zasněžuje

To je skvělá zpráva především pro provozovatele vlaků a samozřejmě také pro lyžaře a snowboardisty. Umělé zasněžování nyní může běžet celý den a dohnat tak absenci přírodního sněhu.

Ten ovšem chybí na některých běžeckých tratích, především v Krušných horách, na Šumavě a Vysočině. Na své si ale běžkaři přijdou například v Krkonoších nebo v Orlických horách. Tam je pro ně připraveno až několik desítek kilometrů běžeckých tras.

Vlekaři se radují

Provozovatelé sjezdovek jsou rádi, že mohli sezónu konečně započít. Po loňském roce, kdy byly ski areály většinu sezony zavřeny kvůli epidemii koronaviru, se jim hodí každá koruna.

„Zatím to není špatné. Začátek je lepší, než jaký pamatujeme z předchozích sezon,“ uvedl ředitel společnosti Ski Bižu Pavel Bažant pro ČTK.

V našich nejznámějších resortech, Peci pod Sněžkou, Špindlerově Mlýně a na Černé hoře, je k dispozici až 30 kilometrů upravených sjezdovek. A vzhledem k předpovědi meteorologů o pokračujícím mraze se předpokládá, že tento stav zůstane i během vánočních svátků.

„Podmínky jsou skvělé a podle předpovědi by to tak mělo být i o vánočních svátcích,“ těší se manažer Skiareálu Špindlerův Mlýn Adam Svačina.

Vánoce na umělém sněhu

Některé sjezdovky mají v plánu zůstat otevřeny i na Štědrý den. Během svátků pak bude mít většina otevřeno po celý den a některé chystají i noční lyžování. Příkladem je Javor v Peci pod Sněžkou, Kejnos na Benecku, Marta v Orlických horách a další.

Milovníci sněhu, byť momentálně spíše toho technického, si tyto Vánoce přijdou na své. Strávit volno na sjezdovce můžou prakticky v jakýchkoliv českých horách.

Zdroj: Ceskenoviny.cz, Idnes.cz

Autor: Markéta MladáSouvisející články