Na okamžitou finanční výpomoc nejspíš dosáhne více lidí. Zvýší se příspěvek na bydlení

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
prispěvek na bydleni
Zdroj: Shutterstock

Již před časem navrhla vláda zvýšení příspěvku na bydlení a také rozšíření okruhu jeho příjemců. Důvodem má být podle všeho především zdražení energií, které se mnoha rodin velmi dotklo a dostalo je do finančních problémů. A podle všeho vláda tento návrh brzy schválí.

Sociální výbor dnes doporučil přijetí novely, která by zajistila okamžitý finanční příspěvek na bydlení těm, kteří se kvůli zdražení energií dostali do problémů. Předloha navíc podle dala vládě pravomoc k tomu, aby mohla případně letos rozhodnout o dalším zvýšení dávky, pokud by ceny elektřiny a plynu dál rostly.

„Za měsíc a půl u dodavatele DPI jsme platili za elektřinu 15 000 korun. Máme velký dům, ale žijeme v něm s manželkou dva důchodci a takové výdaje si opravdu nemůžeme dovolit. Každá koruna je tak pro nás dobrá,“ komentuje pro Přehledně24 situaci penzista z Frýdku-Místku.

K projednání novely dojde dnes odpoledne zrychleně ve stavu legislativní nouze. Dá se předpokládat, že na doporučení sociálního výboru bude do dnešního večera novela schválena. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky by mělo dojít k takovému postupu, který by zajistil, že novela vyšla ve sbírce do konce ledna.

Až o 2100 korun víc

Novela hovoří o zvýšení takzvaných normativních nákladů, z nichž se příspěvek na bydlení vypočítává. Jednorázově by se měly zvýšit podle počtu osob v domácnosti a typu bydlení o zhruba 1100 až 2100 korun. Navíc by nově měli podporu pobírat i podnájemníci.

Na vyšší dávky pro více občanů České republiky spotřebuje podle všeho letos vláda asi 2,6 miliardy až tři miliardy korun navíc. Na příspěvek na bydlení mají v současné chvíli nárok vlastníci bytu či trvale hlášení nájemníci, kterým na úhradu bydlení spadá v Praze více než 35 procent příjmu.

„Už dříve to pro nás bylo hodně neúnosné, teď jsou ale ceny za elektřinu i plyn doslova šílené. Doufáme tak, že s tím vláda něco udělá, rozhodně bychom ocenili nějaký příspěvek,“ svěřuje se pro Přehledně24 pan M. Novák, který se svou manželkou platí nyní za energie skoro o 4000 měsíčně více než před časem.

V ostatních městech a vesnicích České republiky je to pak pouze 30 procent příjmů. Normativ se přitom pohybuje pohybuje v družstevních a vlastních bytech mezi částkami 5000 do 12.200 korun. V nájmu je to pak asi od 5600 Kč do 20.500 korun.

Podpora pro nájemníky i podnájemníky

Novela Ministerstva práce a sociálních věcí by měla částky upravit. Lidem, kteří žijí sami v nájmu či podnájmu, by se měl normativ zvednout ještě o 1120 korun. Těm, kteří jsou ve vlastním či družstevním bytě, stoupne o 1180 korun. Stejně tak jako nájemníci navíc budou moci nově pobírat podporu i podnájemníci.

Sociální výbor doporučil schválení předlohy beze změn. Jeho předseda Vít Kaňkovský hovořil pouze o možné změně u lidí, kteří mají jako místo pobytu nemovitost určenou k rekreačním činnostem. Mnoho politiků především ze strany ANO vzneslo několik připomínek k návrhu.

Ty se v současné chvíli projednávají a do večera bude jasné, jak nakonec celá situace dopadne. Podle současných předpokladů je ale velmi pravděpodobné, že díky novele brzy celá řada dosáhne na příspěvek, ke kterému by se bez ní nedostala.

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články