Někteří chovatelé prasat hodlají uzavřít své chovy. Nepokryjí náklady

od Šárka Blahoňovská
< 1 minuta čtení
prasata
Zdroj: Shutterstock

Chovatelé prasat plánují uzavření chovů. Chystají se tak učinit z důvodu nízkých výkupních cen, které nepokryjí náklady na výkrm zvířat. Nejen z toho důvodu se jim to přestává vyplácet.

Česká televize ve své reportáži i článku na webu informovala o záměru některých chovatelů prasat uzavřít své chovy.

Změnu se chystá udělat v příštích devíti letech dle jejích informací přibližně polovina chovatelů, třicet procent plánuje skončit už v příštím roce.

Likvidují je i přirážky supermarketů

Důsledek by byl takový, že by Česká republika byla závislá na dovozu ze zahraničí. To se ostatně děje už teď, protože tuzemská produkce pokryje jen polovinu toho, co Češi zkonzumují. Vepřové se jinak dováží nejčastěji z Německa nebo Španělska.

Kromě toho, že zemědělci nepokryjí náklady, jim nenahrávají ani obchodní přirážky supermarketů. Dle MediaGuru se chovatelé prasat nacházejí v nejtěžší ekonomické situaci za posledních 30 let.

„Jestli prodávají kilo vepřového v živém za 25 korun s tím, že náklady jsou kolem 32 až 34 korun v živém, což je kolem osmi až deseti korun pod nákladovou cenu, tak to už je za hranicí toho, kdy se dá přežívat“ řekl člen představenstva Svazu chovatelů prasat Petr Coufal.

Dnes levněji, zítra dráž

Šéf Agrární komory Jan Doležal ještě upozorňuje na to, že pokud by byl trend poklesu produkce dlouhodobý, může se tak stát i v okolních státech.

To by způsobilo zdražení vepřového masa. V současné době jej spotřebitel kupuje levněji než na začátku roku 2020, zaplatí zhruba o 12 korun za kilogram méně.

Agrární komora už na tuto situaci zareagovala a nabízí odběr vepřového přímo od chovatelů přes internet. Ve spojení se zemědělci pak připravila mapu míst, odkud je možné maso objednat.

Zdroj: Česká televize, MediaGuru, Agrární komora

Autor: Marek SlaninaSouvisející články