Rekordní sklizeň chmele dělá Čechům radost. Pověst pivařského národa si držíme skvěle

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
pivo
Zdroj: Shutterstock

Letošní úroda chmelu byla opravdu velmi vysoká. Dokazují to čísla, která dokonce hovoří o nejvyšší sklizni za posledního čtvrt století. Meziročně se dokonce sklizeň zlepšila o 40,2 procent. Informovala o tom mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivana Kršková.

Podle ČTK Kršková informovala, že letošní červen byl ve znamení velkých dešťových srážek, což mělo na pěstování chmelu vynikající vliv. Na některých místech dokonce spadlo celkově i více než 150 mm. Díky tomu Češi nemusí mít z nouze o pivo strach.

„Zpoždění v růstu, které v chladném měsíci květnu představovalo až 14 dnů, se vlivem vyšších srážek a teplot téměř srovnalo a většina chmelových porostů tak dosáhla vrcholu chmelové konstrukce, tedy sedmi metrů,“ vysvětlila mluvčí.

Svaz dobrou sklizeň odhadoval

Podle odborníků se už začátkem tohoto roku odhadovalo, že bude sklizeň chmele velmi dobrá. Rozhodně se počítalo se zlepšením vůči roku loňskému. Nikdo ale nečekal, že úroda stoupne téměř o polovinu. Vyplývá to ze slov Michala Kováříka, který je tajemníkem Svazu.

„Sklizený chmel dosáhl velmi dobré kvality, co se týče obsahu pivovarsky cenných látek. Výše výnosů v příštích letech bude záviset na mnoha faktorech, a to především na počasí,“ sdělil pro ČTK. K velkému úspěchu se vyjádřilo hned několik odborníků.

„Nebyly tolik tropické dny a v létě se hlavně střídaly deště a teplá období. Ideálnější to nemohlo být. Vypadá to, že bude rekordně dobrá sklizeň za posledních několik desítek let, jak v produkci, tak v kvalitě,“ potvrdil pro Blesk Jiří Smetana, představitel žatecké firmy Arix.

Poslední roky úroda hodně kolísala

Podle celé řady odborníků v posledních letech úroda chmele hodně kolísala. A to především vlivem náhlých změn počasí, které se jednoduše nedaly čekat a nedalo se jim předcházet žádnými opatřeními. Velkým problémem byl ve vedrech také nedostatek vody.

„V roce 2012 české chmelnice vyprodukovaly 4300 tun, o čtyři roky později přes 7700 tun, přitom výměra se změnila jen o 8,5 procenta. Chmelaři museli v poslední dekádě některé plochy kvůli klesající hladině spodních vod opustit,“ píše server ceskenoviny.cz.

Česká republika celosvětově patří mezi největší lídry v produkci chmele. Svým letošním úspěchem jsme si toto postavení potvrdili, a pokud by se nám dařilo i do budoucna, znamenalo by to pro zemi v několika ohledech velmi dobrý přínos.

Zdroj: ČTK, Blesk

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články