Platy některých státních zaměstnanců se zvýší o 10 %. Žádná dohoda není, tvrdí Středula

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
marian jurecka
Zdroj: Profimedia

Ohledně navýšení platů zaměstnanců se státní koalice na včerejším jednání plně neshodla. Pouze pro některé zaměstnance by mohly od 1. září vzrůst platy až o 10 %, což byl také původní státní návrh. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula uvedl, že by souhlasil pouze v případě celistvé dohody.

Mezi těmi, kdo by od září mohli dostat o desetinu více, jsou například nepedagogičtí pracovníci či lidé z resortu kultury. Středula o tom promluvil v pořadu České televize Události, komentáře. „Dohoda není. Je tady nějaký dílčí pozitivní směr, ale pro nás je důležitá celková dohoda,“ podotkl.

Od 1. září dostane příspěvek první skupina státních zaměstnanců. Středula ale trvá na tom, aby od ledna příštího roku byly vyšší platy zavedeny všem zaměstnancům. Dokonce si při té příležitosti rýpl do politiků, kteří podle jeho slov za minimální plat žít nemusí.

Částečné navýšení

„Za vládní koalici jsme přišli s návrhem, že jsme připraveni udělat navýšení od 1. září o deset procent pro ty pracovníky, kteří jsou v prvním stupni – bavíme se o zaměstnancích státu, jako jsou nepedagogičtí pracovníci, jako jsou lidé, kteří nejsou pod státní službou, lidé, kteří pracují v resortech, jako je oblast kultury a podobně,“ popsal situaci Jurečka.

Středula s tímto krokem souhlasí, rozhodně se ale nehodlá smířit s tím, že by to takto mělo skončit. „Inflace vyřazuje lidi z normálního života, stejně tak firmy. Situace je velmi vážná. Vláda Petra Fialy  za minimální mzdu nežije. Nové návrhy svědčí o tom, že ministři žijí mimo realitu,“ napsal na svém twitteru.

To se ale obrátilo proti němu, řada sledujících mu totiž vzkázala, že se jenom snaží na sebe před volbami upozornit a sám také rozhodně nežije za minimum. „Mimo realitu jsou odboráři s Vámi v čele. A to dlouhodobě,“ píše se dokonce v jednom z komentářů.

Inflaci by to jen více roztočilo

Odboráři původně požadovali navýšení platů už od července, a to dokonce o 15 %. Ani jedna z těchto žádostí jim ale nevyšla. Jurečka podle iDNES řekl, že platy ve veřejné sféře a další sociální a daňové podpory nelze valorizovat o inflaci. Inflační spirála by se tím totiž jenom nadále roztáčela.

„Zní to nepopulárně, ale musíme udělat kroky, které budou inflační tempo brzdit,“ řekl. Zároveň také opětovně zkritizoval stávkovou pohotovost, kterou odbory vyhlásily. „Jednáme, chceme se dohodnout ideálně dnes. Věřím, že to dneska uzavřeme,“ uvedl na včerejším jednání.

Ačkoli jsou zatím další kroky nejisté, už teď se ví, že se koalice s odboráři znovu sejde 19. července. V ten den by se podle ministra práce a sociálních věcí mělo rozhodnout nejen o platech pro tento rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: Česká televize, iDNES, Novinky, ČTK, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články