Průměrný politik by nikdy s platem 13 000 měsíčně nevyšel, tvrdí úřednické odbory a vyhlašují stávkovou pohotovost

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
josef stredula
Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Úřednické odbory vyhlašují stávkovou pohotovost, do které vstoupí ve čtvrtek. Ukončení stávky odbory plánují až ve chvíli, kdy s nimi vláda uzavře dohodu o úpravě platů, která by platila ještě letos. Šéf Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář dnes informaci sdělil ČTK.

„Odborový svaz státních orgánů a organizací po dvou neúspěšných jednáních s představiteli vlády o valorizaci platů ve veřejné sféře ještě pro rok 2022 vyhlašuje dnem 9. června neomezenou stávkovou pohotovost. K ukončení dojde dnem dohody zástupců vlády a zástupců odborových svazů a ve veřejných službách a správě,“ zní oficiální vyjádření na webu odborů.

Odbory po vládě chtějí navýšení výdělků tak, aby neklesla jejich reálná hodnota. Prozatím se ale se členy vlády nedohodly, proto pohrozily stávkou. Předsedové svazů dnes projednají další postup, stejně tak lídři stran pětikoalice budou jednat o tom, jak pokračovat.

Přes inflaci se nedostanou

„Nejlepší návrh vlády znamená pokles příjmů o 7,5 procenta,“ říká Středula. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky předložila vláda svazům několik návrhů. Přiznává ale, že žádný z nich neznamenal navýšení platů o inflaci. Vláda je připravena platy navýšit, nikoli ovšem tak vysoko.

„Za vládu jsme jasně deklarovali, že jsme v letošním roce připraveni udělat úpravu a zvýšit platy zaměstnanců veřejného sektoru. Kloníme se k variantě zvýšení, které nebude kopírovat inflaci,“ řekl pro iDNES Jurečka. Podle mluvčího odborových svazů veřejné sféry Pavla Bednáře ale nepřišla vláda s řešením, které by bylo možné přijmout.

„Vláda navrhla dvě řešení. Jedno je takové, že by došlo k propadu reálných platů všech zaměstnanců, a druhé řešení, že by došlo k hlubokému propadu. Takže vláda nepřišla s žádným stanoviskem, které by pro nás bylo akceptovatelné,“ objasnil důvod stávkové pohotovosti.

Do dvou týdnů bude jasno

Ministr práce a sociálních věcí trvá na tom, že se vláda snaží dělat maximum. Podle jeho slov by mělo být jasno do dvou týdnů. Zvýšení platů znamená podle Jurečky také zvýšení deficitu státního rozpočtu. „Budeme to muset jednou všichni zaplatit,“ řekl.

„Máme jednu z nejnižších mezd vůbec, vládní politici zapomněli říct, že je to třetí nejhorší výsledek. Česká minimální mzda je v situaci, že ten, kdo ji pobírá, je pracující chudoba,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS Středula. Dodal, že nevylučuje ani protestní akce.

„V Polsku se chystá dvojité zvýšení. Zaráží mě, jak se česká vláda nestará. Za posledních 30 let máme nejvyšší inflaci,“ zkritizoval vládu. Dodal, že by ho zajímalo, jak by průměrný politik dokázal vyjít s platem 13 000 korun měsíčně. Nikdo z vrcholných politiků pozvání do pořadu dle informací televize nepřijal, a přímo ve vysílání se tak protistrana ke kritice nevyjádřila.

Zdroj: Českomoravská konfederace odborových svazů, ČTK, iDNES, CNN Prima NEWS, Seznam Zprávy

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články