Platy státních zaměstnanců se od září zvýší o 10 %. Některé odborové svazy přesto zůstávají ve stávkové pohotovosti

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
marian jurecka
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Vláda od 1. září zvýší platy státním zaměstnancům o 10 %. Zástupci současného kabinetu se na tom dohodli s odboráři i na základě tlaku, který byl už nějaký čas na vládu vyvíjen. Podle ministra práce a sociálních věcí nebylo nalezení kompromisu vůbec snadné.

„Odborový svaz státních orgánů a organizací po dvou neúspěšných jednáních s představiteli vlády o valorizaci platů ve veřejné sféře ještě pro rok 2022 vyhlašuje dnem 9. června neomezenou stávkovou pohotovost. K ukončení dojde dnem dohody zástupců vlády a zástupců odborových svazů a ve veřejných službách a správě.“

Těmito slovy hrozila oficiální zpráva na webu odborů. I na základě tohoto jednání šéfa odborů Josefa Středuly musela vláda začít hledat řešení. Nakonec se společně s vládou odbory dohodly na zvýšení platů o 10 %. „Jsme rádi, že ten náš tlak má výsledek pro rok 2022,“ reagoval Středula.

1,1 miliardy korun do konce roku

Zvýšení platů se týká všech státních zaměstnanců, navíc také těch, kteří pod nějakou státní službou pracují. Původně měli dostat přidáno pouze zaměstnanci veřejných služeb, nakonec se ale týká zvyšování platů i zaměstnanců státu. Do konce roku vyjde Českou republiku finančně situace na 1,1 miliardy korun.

„Dnes jsme za vládní koalici představili kompromis, aby se zvýšil plat i pro zaměstnance pod státní službou od září… Nemáme uzavřenou otázku roku 2023,“ citují Jurečku Novinky. Podle ministra nadále platí dohoda, podle které se od příštího roku zvednou platy policistům, hasičům a zdravotníkům.

Kromě toho dostanou přidáno i vojáci. O dalších povoláních by se mělo nadále jednat. Podle informačního systému o průměrném výdělku pracovalo ve veřejném sektoru na začátku tohoto roku zhruba 700 tisíc osob. Zatímco průměrný plat byl zhruba 40 tisíc, polovina pracovníků pobírala okolo 38 tisíc korun.

Krutý vývoj ekonomiky

Podle posledních předpovědí měla letos inflace dosáhnout 16,2 %. V příštím roce se mělo jednat o 8,8 %. ČTK uvádí, že ministerstvo financí pro letošek očekávalo průměrné zdražení o 12,3 % a příští rok o 4,4 %. Vzhledem ke špatnému odhadu bylo třeba něco s platy zaměstnanců dělat, dokud ale odbory nepohrozily, nebyla vláda podle nich jednání schopná.

Některé odborové svazy zůstávají podle mluvčího svazů Pavla Bednáře ve stávkové pohotovosti. „Když tady máme situaci, že pro rok 2022 jsme dohodnuti a máme dohodu na tom, že budeme v průběhu září jednat, tak já důvod nevidím,“ brání se podle ČTK ministr, kterému se situace nelíbí. O trvající stávkové pohotovosti píše i TV Nova.

Josef Středula se ale bojí toho, že se bude ekonomika vyvíjet ještě daleko krutějším způsobem než doposud a vláda opět nedodrží své sliby. Proto je podle něj jistější, když budou mít odbory alespoň nějakou páku. Pokud vláda svému slovu dostojí, nebudou samozřejmě odbory dále situaci komplikovat.

Zdroj: ČMKOS, Novinky, ČTK TV Nova

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články