Plyn i elektřina opět podraží. Vzroste i regulovaná složka

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
elektrina
Zdroj: Shutterstock

Se zdražováním snad ve všech odvětvích Čechům nezbývá než si utáhnout opasky. Výrazně už teď podražil benzín a některé potraviny, mnoho lidí ale trápí nejvíce vzrůstající ceny elektřiny a plynu. Právě u energií se ceny mění velmi výrazně, a podle nejnovějších informací v novém roce podraží dokonce i jejich regulovaná složka.

Ta by se podle webu zpravy.aktualne.cz měla zvýšit u elektřiny o 3,7 procenta a u plynu o 2,4 procenta. Vyplývá to z oficiálních údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Další zdražení nás ale čeká také u neregulované složky ceny energie. Do té dodavatelé energií promítají nákupy drahých energií na burze.

Podle ČTK tvoří regulovaná část stanovovaná ERÚ u elektřiny zhruba 40 procent výsledné ceny, tedy méně než v letošním roce. U plynu je to zhruba pětina, letos to byla třetina. Češi si s nárůstem cen nevědí rady. Už teď je to pro mnohé finančně neúnosné.

„V regulované části ceny jsou zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé,“ vysvětluje ČTK. ERÚ se dále snaží vysvětlit, proč ke zdražování musel přistoupit.

Burza roste velmi rychle

„Přestože se nám znovu podařilo udržet růst regulované složky pod hladinou spotřebitelské inflace, mírnému nárůstu regulovaných cen se nevyhneme. Výsledné ceny by ale v důsledku růstu regulované složky neměly vzrůst více než o dvě procenta u elektřiny, respektive o procento u plynu,“ vysvětluje předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

„Řádově rychleji však roste burza, na kterou ERÚ nemá vliv a kvůli které o desítky procent zdražují dodavatelé, což je hlavní důvod strmého růstu cen energií,“ dodává vzápětí. Bohužel se tak musí přizpůsobit nejen Energetický úřad, ale také jednotliví dodavatelé.

Vzrůst až o pětinu

Předpokládaný vzrůst cen energie je podle ERÚ a mnoha ekonomických odborníků zhruba o pětinu původní ceny. Konkrétně se ale částka říci nedá, protože se odvíjí od mnoha faktorů, například od území, na kterém se odběratel nachází.

Do regulovaných cen elektřiny se započítávají zvyšující se náklady na krytí ztrát a na poskytování podpůrných služeb, které navyšuje drahá silová elektřina na burzách. Za elektřinu si kromě jednotlivých domácností připlatí i velké firmy, u kterých se projeví změny velmi drasticky.

Mnoho společností se proto podle ekonomů bude v budoucnu potýkat s problémy a budou hledat různá řešení, jak z problémů pryč. Bohužel ale ani takové informace mnoha rodinám nijak nepomohou vyrovnat se s vlastními komplikacemi, které jim pravděpodobně nastanou

Zdroj: ceskenoviny.cz, zpravy.aktualne.cz, irozhlas.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články