Kontroverzní majitel zkrachovalé Bohemia Energy navrhuje, že dodá levně energii. Klienti ho ale nesmí zažalovat

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jiri pisarik
Zdroj: Robert Klejch / CNC / Profimedia

Pád Bohemia Energy měl samozřejmě vliv na celou řadu velkých firem. Mnoho klientů se dostalo kvůli dodavatelům poslední instance do problémů a finančně si nemohou dovolit mít nastavené jiné podmínky, než měli právě se zkrachovalou firmou.

Mnohým klientům se v současné době snaží majitel zkrachovalé Bohemia Energy zajistit ceny, které měli dříve. Jelikož vlastní i několik menších společností, které z velké části pod Bohemia Energy spadaly, může si to dovolit. Samozřejmě to má ale několik háčků.

Jiří Písařík chce po firmách a klientech, aby ho na oplátku nežalovali. Staré ceny jim je navíc prý schopen zajistit jenom na pár týdnů. I to je ale pro mnohé úleva, a jelikož nemají jinou šanci, na jeho podmínky přikyvují. Mnozí z nich se za to ale stydí.

Někteří odmítají, jiní nemají jinou možnost

Většina oslovených si pochopitelně přála zůstat v anonymitě. Pro média se ale mnozí vyjádřili, že bohužel nemají jinou možnost než se studem na nabídku přikývnout a alespoň tak získat nějaký čas na zajištění nových dodávek energií.

Jiní ale zase protestují a tvrdí, že s takovým jednáním by nikdy nesouhlasili. „Na takové řešení nemůžeme přistoupit, protože to ohrožuje další období,“ říká jeden z manažerů oslovených firem. „Jsme dlouhá léta klientem České spořitelny. Když jsme si od nich zajišťovali energie, brali jsme je jako člena významné finanční skupiny. Nikdy bychom nezvolili alternativního dodavatele,“ dodává.

Velkým a významným firmám, mezi které patří například nemocnice, nabídl Písařík převod pod firmu Amper Market, kde by měly stejné podmínky jako u Bohemia Energy. Ovšem pouze na krátký čas a za podmínky, že nebudou jeho firmu žalovat.  Právě z hromadné žaloby má totiž Písařík strach, a to právem.

Majetek si převádí, jak se mu chce

Už dříve média upozorňovala na to, že si Písařík převádí majetek mezi svými firmami, jak se mu právě zlíbí. A to nejen nakoupenou energii, ale také pozemky a budovy. To vše bude nejspíš v budoucnu zohledněno v řešení žalob, které směrem k Písaříkovi míří za nesplnění smluvních podmínek s celou řadou klientů.

Vláda v nedávné době jednala o hromadné žalobě, bohužel se ale setkala s celou řadou problémů. Narazila nejen před poslanci, ale také u odborníků. Navíc byla v mezidobí přijata směrnice Evropské unie, která se v jednáních prozatím neodrazila.

Přes 900 000 odběrných míst se teď kvůli ukončení fungování Bohemia Energy potýká s problémy a jak to nakonec se zákazníky dopadne, jasné není. Navíc se musejí potýkat s celkovým zdražováním energií. Vypadá to, že Češi si budou muset v brzké době pořádně utáhnout opasky.

Zdroj: idnes.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články