Bohemia Energy zklamala statisíce zákazníků. Pokud jste mezi nimi, postupujte co nejrychleji

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
elektrina
Zdroj: Shutterstock

Největší uskupení alternativních dodavatelů elektřiny a plynu na českém trhu Bohemia Energy oznámilo svůj konec. Společnost se prý nedokázala vyrovnat s růstem cen na světových trzích. Zákazníci tak mají půl roku na to najít si nového dodavatele.

Přes 900 000 odběrných míst bude muset řešit změnu dodavatele. Firma oznámila, že mají sice zákazníci ze zákona jistotu dodávky energie na dalších 6 měsíců, i tak to ale mnohým přidělalo problémy. Přitom v posledních měsících společnost nabrala stovky nových zákazníků.

Bohemia Energy se s problémy potýkala nejspíš již nějaký čas a snažila se problémy vyřešit. Jenomže situace se pro ni nakonec stala nezvladatelnou a lidé teď musí shánět nového dodavatele. Půl roku jim ale může poskytovat energie tzv. dodavatel poslední instance.

Ceny stanoví ERÚ

Český trh s energiemi je samozřejmě připraven na situaci, kdy některý z velikánů náhle skončí. Všem lidem, kteří u Bohemia Energy odebírali plyn či elektřinu, tak nehrozí přerušení dodávky energií. Na čas se jejich dodavateli podle regionu stanou jiné firmy.

Mezi ty patří například ČEZ, E.ON nebo Pražská energetika. Ceny pak nastaví Energetický regulační úřad tak, aby se co nejvíce přibližovaly podmínkám, které lidé u Bohemia Energy měly. Ovšem pouze na půl roku. To by měl být podle všeho dostatečný čas na zajištění nového dodavatele.

„S politováním Vám musíme oznámit, že skupina BOHEMIA ENERGY ukončuje dodávky elektřiny a plynu na českém energetickém trhu. K tomuto razantnímu kroku nás přiměl přetrvávající extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích, kdy cena obou dodávaných komodit, je nyní třikrát vyšší, než byla v loňském roce,“ napsala na svém webu společnost.

Hledání dodavatele neodkládejte

„Dodávky energií bude pro Vás zajišťovat tzv. dodavatel poslední instance, a to po dobu následujících 6 měsíců. Právo zajištění kontinuální dodávky prostřednictvím dodavatele poslední instance Vám vzniká ze zákona a nemusíte se tak obávat přerušení dodávek do Vašich odběrných míst,“ ujišťuje Bohemia Energy.

To ale není úplně pravda, protože společnosti, které zde energii odebíraly a přesáhly v posledním půlroce hranici 630 megawatthodin si musí najít nového dodavatele bezodkladně samy. Navíc odborníci doporučují zařídit si nového dodavatele ihned, jakmile to bude možné.

Vyřízení smlouvy nějakou dobu trvá a hrozí, že se celá věc protáhne a někteří lidé pak budou několik měsíců odebírat energii takzvaně načerno. Důsledkem pak může být odpojení elektřiny a plynu, ale také velké pokuty.

Zdroj: bohemiaenergy.cz, denik.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články