Češi se bojí dramatického zdražování. Budou jej řešit překvapivým způsobem

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Inflace
Zdroj: Shutterstock

Až 80 % Čechů se podle nejnovějších průzkumů obává inflace. Přesto však nehodlají se svými úsporami nic dělat a jejich znehodnocování příliš neřeší. Více než dvě třetiny dotazovaných nechávají peníze jen ležet na běžném účtu. Informovala o tom ČTK.

Průzkumy provedla v nedávné době investiční platforma Roier, která pomocí agentury Ipsos sehnala 1050 respondentů. V letošním srpnu se inflace zvýšila o 4,1 %, což je nejvyšší číslo od listopadu 2008. Je tedy přirozené, že se lidé obávají jejího dalšího nárůstu.

Znehodnocování peněz však řeší jen málokdo a lidé jsou spíše smíření s tím, že tato situace zkrátka nastane a oni budou muset jednoduše počítat s tím, co mají. To podle investorů a finančních poradců rozhodně není ideální přístup, většina Čechů si s tím hlavu ale neláme.

Investic se bojí spíše ženy

Strach z inflace mají lidé podle jednotlivých krajů v České republice rozdílný. Nejvíce se jí bojí na Vysočině, kde průzkumy ukázaly obavy až u 86 % respondentů, nejméně si s ní dělají starosti v Libereckém kraji, kde je ale i tak číslo poměrně vysoké, a to 68 %.

Celkem 37 % lidí se přiznalo, že peníze nechávají jen tak ležet na svém běžném účtu, aniž by cokoli řešili. K jejich investování se pak přiklání spíše muži, ženy se investic spíše bojí, nicméně i mezi těmi se našlo 17 %, které by penězům rády připsaly vyšší hodnotu.

„Jsme svědky dramatického nárůstu inflace, která lidem vysává peníze z účtů. Zároveň žijeme v éře, kdy o investování uvažuje nebo se do něj aktivně zapojuje stále více lidí. Investiční aplikace a různé nové formy participačního investování zažívají boom,“ uvedl spoluzakladatel investiční platformy Roier David Bystrzycki.

Nízké finanční rezervy

Bystrzycki dodal, že ačkoli mnoho lidí investuje, mělo by se do této aktivity pustit mnohem více procent obyvatelstva. Jenomže většina lidí nemá dostatečné finanční rezervy, a právě proto se pravděpodobně jakékoli investice obávají.

„Polovina lidí má k dispozici méně než 100.000 korun. Rezervu přes půl milionu uvedlo jen 13 procent oslovených. Přibližně čtvrtina lidí tvrdí, že na investování jim nezbývají žádné volné peníze,“ shrnul odborník problematiku. Češi tak podle něho hodlají bojovat s inflací hlavně šetřením, což může být překvapivý, ale logický způsob.

Na otázku, zda jsou zvyklí šetřit, odpovídali Češi víceméně kladně. 76 % Čechů si prý pravidelně z výplaty ukládá nějaké peníze stranou, což je podle odborníků velmi slušný výsledek. Nejvíce šetří lidé v Praze a Středočeském kraji, nejméně pak v kraji Libereckém.

Zdroj: ČTK, eurozpravy.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články