Před volbami začíná přituhovat: Alena Schillerová nazvala Piráty neomarxisty. Ještě jedna strana jí leží v žaludku

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
alena schillerova
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Tématem Rozstřelu na iDnes.cz, ve kterém se objevila ministryně financí Alena Schillerová z hnutí ANO, bylo především povolební partnerství jednotlivých stran. Mnoho lidí šokovala svým názorem na Piráty, když o nich uvedla, že jsou to neomarxisté, a spolupráci s nimi proto rozhodně ANO neplánuje.

Ačkoli byly koalice předním tématem pořadu, Schillerová hned na samém začátku uvedla, že se chystá tuto otázku řešit až po volbách. Na druhou stranu se ale rozmluvila o tom, s kým rozhodně ANO své síly spojit nehodlá.

„Situace je proměnlivá, průzkumy mě nechávají chladnou. Ani nevíme, kdo se do Sněmovny dostane,“ řekla moderátorovi na jeho dotazy. Prohlásila ale, že Pirátská strana je pro ni snad tou nejhorší možností a spojení s ní nepřipadá v úvahu.

Je to čistě můj názor

Schillerová uvedla, že mluví jen sama za sebe a že ve straně ještě možnost spojení s jinými stranami neprobírali. Přesto je podle jejích slov velmi pravděpodobné, že se k Pirátům většina členů postaví jako ona. „Je to můj názor, my jsme to zatím úplně neprobírali,“ vysvětlila.

„Ale Piráti jsou pro mě nepřijatelní, jsou to podle mě neomarxisté,“ dodala a označila za problémovou také stranu SPD. „Strana, která chce vystoupit z Evropské unie či NATO, to je pro mě něco nepřekonatelného. Vždyť příští rok budeme předsedat EU, tak jaký by to vyslalo vzkaz?“

„Země se ocitla ve složité situaci a od nás by bylo poctivé a spravedlivé, abychom ji z ní zase vyvedli. A víme, jak na to, už se nám to za ty roky, co je hnutí ANO ve vládě, podařilo,“ podotkla následně. Dodala, že spolupráce je možná se všemi, kteří se stranou budou programově souhlasit.

Kandidatura na prezidentku?

V nedávné době se objevila v médiích také informace o tom, že by mohla být Schillerová možnou kandidátkou na prezidentku. Na tento dotaz ale odpověděla, že prozatím se soustředí spíše na svou práci a na tak vzdálenou budoucnost příliš nehledí.

Je podle ní potřeba zkonsolidovat veřejné finance i zajistit stabilní daňový systém. Na to se chce následně soustředit a spekulace o tom, zda plánuje, či neplánuje kandidovat, odmítá rozvádět. Následně zmínila, že schodek státního rozpočtu bude za rok 2021 nižší, než se čekalo.

Je jen otázkou času, než se ukáže pravda. A to jak v oblasti finančního stavu republiky, tak i kandidatury Schillerové na prezidentku republiky, tak také v rámci otázky ohledně koalicí. Ačkoli je velmi pravděpodobné, že se ANO a Piráti opravdu spojovat nebudou, podle mnohých byla slova Schillerové až příliš silná.

Zdroj: idnes.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články