Alena Schillerová nevyloučila kandidaturu na prezidentku. Byla by podle vás lepší než Miloš Zeman?

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
alena schillerova
Zdroj: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia

V březnu roku 2023 končí prezidentský mandát Miloše Zemana a téma nových voleb, z nichž vzejde nová hlava státu, tak je poměrně aktuální. Předpokládá se, že po letošních volbách do Poslanecké sněmovny se dokonce stane jedním z hlavních. Už v současné době se spekuluje o kandidátech na nového prezidenta. Některá jména vás možná překvapí.

Sám Miloš Zeman by nejraději jako svého nástupce viděl Andreje Babiše. „Může být nejdřív premiér a potom prezident,“ oznámil v rozhovoru pro Blesk s tím, že Babiš by se na tuto pozici hodil kvůli zkušenostem i svému dosavadnímu působení v médiích.

Sám Babiš se prozatím na otázku, zda by se vůbec ucházet o post prezidenta chtěl, nevyjádřil. Naopak několik dalších teoretických kandidátů už teď zmínilo, že o tom vážně uvažují. Marek Hilšer a Pavel Fischer, kteří se o post ucházeli již minule, svou kandidaturu dokonce potvrdili.

Největším favoritem je Pavel

Jedním z kandidátů bude pravděpodobně i exministr Michael Kocáb. Ten se nechal slyšet, že jediné, co by ho mohlo zastavit, je někdo, komu by věřil více než sobě. V takovém případě by mu nestál v cestě, a naopak by se snažil dělat vše pro jeho podporu.

„Všechno směřuje k tomu, že se rozhodnu kandidovat. Vlastně již jsem skoro rozhodnutý. V podstatě jen čekám, zda se neobjeví jiný kandidát, kterému bych důvěřoval a měl by větší podporu občanů,“ svěřil se. Dodal, že rozhodně nechce, aby se prezidentem stal někdo z KSČ.

andrej babis milos zeman

Zdroj: Profimedia

Podle bookmakerů je největším favoritem na výhru voleb pravděpodobně Petr Pavel, který sice ještě svou kandidaturu nepotvrdil, ale pokud se tak stane, bude nejspíš Babišovým největším soupeřem. Jeho veřejná činnost navíc nasvědčuje tomu, že si na post prezidenta dělá zálusk.

Celá řada ženských kandidátek

Kandidaturu na post hlavy České republiky zvažuje tentokrát také celá řada žen. Jednou z nich je i ministryně financí Alena Schillerová. Ta prohlásila, že o tom přemýšlí, ale má teď i jiné starosti, takže to není schopná potvrdit na sto procent.

„Momentálně mám jiné starosti, prezidenta máme a ještě dlouho mít budeme,“ uvedla v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. „Soustředím se na dokončení poslaneckého mandátu, prosazení rozpočtu a poté na co nejlepší výsledek ve volbách. Nic jiného neřeším,“ podotkla.

Mezi teoretickými ženskými kandidáty se objevuje také právnička Klára Long Slámová, Denisa Rohanová z České asociace povinných nebo nynější senátorka za ODS Miroslava Němcová. Kdo se ale bude skutečně účastnit a kdo nakonec Zemana v jeho funkci vystřídá, je zatím otázka do následujících let.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články