Podnikatelé si připlatí na odvodech. Sociální pojištění se zvedne o 70 %

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Podnikani
Zdroj: Shutterstock

Podnikatelé si brzy na odvodech výrazně připlatí. Už v únoru média informovala, že by se měla zvýšit odváděná částka až o 60 %. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka teď přišel s tím, že se opatření týká především živnostníků odvádějících minimální sociální pojištění.

Živnostníků, kteří u nás platí na sociálním pojištění minimální částku, je zhruba 400 000, uvádí CNN Prima NEWS. V letošním roce je tato částka stanovena zhruba na 3000 korun měsíčně. Nově by se ale mělo jednat o částku přes 5000 korun, což by znamenalo nárůst až o 70 %.

Odvody se zvýší všem

Server Podnikatel v minulosti uvedl, že do tří let se podnikatelům odvody zvýší pravděpodobně zhruba o 60 %. V tuto chvíli to ale vypadá, že se odvody zvýší daleko dříve. A to nejen těm, kteří platí pojištění minimální.

Těm, kteří mají jako vyměřovací základ stanovenou polovinu příjmů po odečtení nákladů, se nově zvedne částka na 70 % příjmů. „Opatření efektivně zvyšuje odvody u středních a vyšších příjmů s nízkými reálnými náklady,“ uvádí k záměru podle Hospodářských novin Jurečka.

Ještě před několika týdny se přitom Petr Fiala na svém twitteru chlubil tím, že živnostníkům vláda ve velkém podnikání usnadnila a usnadňuje. Tímto krokem ale jeho slova ztrácí na hodnotě.

Demisi, Fialo

Ačkoli ministr slíbil, že zároveň s růstem odvodů se zvýší podnikatelům v budoucnu také důchod, lidem se novinka příliš nezamlouvá.

„Vláda Petra Fialy neumí ekonomicky řídit naši zemi, táhne to tady všechno ke krachu. DEMISI, FIALO,“ píše na facebooku paní Jindřiška.

„Nechápu, proč se o to stará stát. Ať si každý občan dohodne s pojišťovnou, kolik bude platit a v kolika letech chce jít do penze. A pojišťovna mu sdělí, jaký bude mít důchod. Stát má jen dohlížet, aby pojišťovny byly zajištěny proti úpadku,“ myslí si v komentářích na Novinkách pan Viktor.

Zdroj: Hospodářské noviny, Přehledně24, CNN Prima NEWS, Podnikatel, Twitter, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články