Poslanci schválili státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 295 miliard. Podle Schillerové počítá s dosud nepodloženými příjmy

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zbynek stanjura
Zdroj: Profimedia

Ve středu schválili poslanci státní rozpočet na příští rok. Ten počítá se schodkem 295 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura po schůzce upozornil, že součástí rozpočtu jsou také některá opatření proti energetické krizi a také daň z mimořádných zisků.

Podle České televize pro schválení základních parametrů hlasovalo 84 přítomných koaličních poslanců, opozice byla proti. Ta kritizuje především začlenění právě válečné daně do rozpočtu. Jednání trvalo zhruba 7,5 hodiny.

Alena Schillerová během jednání upozornila, že schodek 295 miliard počítá i s příjmy, které nejsou legálně podloženy, píší Novinky. Velmi ostře se pustila do výše schodku, premiér Petr Fiala se ale hájil tím, že nežijeme v normální době a mnoho věcí včetně právě financí státu je ovlivněno válkou.

„Je to rozpočet válečný, krizový a je to rozpočet, který vychází z předpokladů, se kterými musíme do jisté míry počítat i v následujících měsících a letech. Ani zdaleka nežijeme v normální době. Válka změnila všechno, problematizuje naši bezpečnost,“ prohlásil Fiala.

Příští rok přijde změna, slibuje ministr

Ministr financí Zbyněk Stanjura podle iDNES prohlásil, že příští rok vláda udělá všechno pro to, aby se schodek co nejvíce snížil. Podle vlastních slov není s výsledkem spokojen, je si ale vědom toho, že lépe v současné době vláda jednat nemůže.

„Předpokládám, že v průběhu příštího roku přijdeme aspoň s několika změnami, které by pomohly snížit strukturální schodek státního rozpočtu. Ale nebude to jednoduché, nebude to bezbolestné a budou to provázet velké politické střety,“ uvedl ministr financí ve Sněmovně.

Podle Fialy pak může za vysoký schodek rozpočtu mimo jiné i snaha vlády kompenzovat lidem vysoké ceny energií. Na pomoc s cenami energií podle něj půjde z rozpočtu celkem 200 miliard korun, polovina má směřovat na kompenzace za stanovení maximálních cen energií, uvádí CNN Prima NEWS.

Kritika opozice

Česká republika má podle informací serveru Seznam Zprávy ten nejhorší rozpočet v celé EU. Opozice vládu za výsledky jednání výrazně kritizuje. Stínová ministryně financí Alena Schillerová se do vedení kabinetu opřela i na svém facebooku.

„Vláda se při sestavování rozpočtu chová nezodpovědně. Chápu složitou situaci a vnější vlivy, také jsme si tím prošli, ale Zbyněk Stanjura zcela popírá rozpočtová pravidla, ignoruje právní systém ČR a počítá s neexistujícími příjmy. Reálný schodek není 295 mld., ale přes 470 mld.,“ napsala.

„A třešnička na dortu. Na jedné straně vláda vymýšlí nové bezprecedentní daně a odvolává se na složitou dobu, nedávno škrtla dokonce zdravotnictví 14 miliard, aby ušetřila, a teď se pokouší potichu snížit daně z hazardu, respektive loterií. To je nepochopitelné,“ dodala závěrem.

Zdroj: Ministerstvo financí ČR, Poslanecká sněmovna ČR, Česká televize, Novinky, iDNES, CNN Prima NEWS, Seznam Zprávy, Facebook, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články