Snídaně za 240, litr vody za 99 korun. Ceny restaurací na horách se lidem nelíbí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Restaurace
Zdroj: Shutterstock

Pobyt na horách je v současné době výrazně dražší, než si ho lidé pamatují z dřívějška. Na vině jsou i vysoké ceny jídel v horských penzionech a restauracích. Návštěvníkům podniků se navíc nelíbí poměr ceny a kvality jídla.

Na drahotu si stěžují lidé snad úplně všude. Ceny jídla rostou především v Praze. Tam se sice nedávno například růst cen obědů zastavil, podle odborníků to ale nebude nadlouho.

V posledních týdnech si lidé stěžují především na ceny jídel v horských restauracích. Dovolená na lyžích se jim totiž kvůli nim výrazně prodraží.

Dražší ubytování, skipasy i jídlo v restauracích

Podle Českého rozhlasu si lidé letos oproti loňsku na horách připlatí i několik tisíc korun. Ceny totiž zvyšovali provozovatelé restaurací, hoteliéři i vlekaři. Nejdražší položkou samozřejmě zůstává ubytování.

Zdražily se ale také skipasy. A po vzoru restaurací v celé republice i ty horské výrazně zdražují své jídelníčky. Například v Peci pod Sněžkou podle serveru Praha IN vyjde pečená kachna s bramborovým knedlíkem na 249 korun, starý dobrý smažák pak na 229 korun za porci. Také polévka stojí například v restauraci na Medvědíně 99 nebo 109 korun.

Za litr obyčejné neperlivé vody si pak restaurace často účtují i 99 korun. A pokud chce někdo v podobném podniku posnídat, také by se měl připravit na poměrně vysoké ceny. Za snídani se běžně v podnicích platí okolo 240 korun za osobu.

Na lyže se svačinou?

„Dnes určitě platí, že je situace horší, než byla například loni. Náklady na provoz výrazně vzrostly, přičemž výnosy rostly mnohem mírnějším tempem. Už nyní je proto jasné, že co se týká zisků skiareálů, nebude to žádná hitparáda,“ říká pro Seznam Zprávy ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.

Článek serveru upozorňuje, že lidé přestávají ceny jídla akceptovat. Mnoho z nich proto bojuje proti drahým restauracím tím, že si vezmou na lyže jednoduše svačinu z domova.

Většina čtenářů následně v diskuzích porovnává české hory s těmi zahraničními. A zahraniční rozhodně vítězí. „České hory, to je jedna velká předražená bída. Ceny jak v Alpách, služby jak ve východní Evropě… Francouzské Alpy jsou nejlepší volbou,“ píše v komentářích pod článkem pan Aleš.

„Osobně bych si tu svačinu taky vzal. Ne proto, že bych trpěl nějakou nouzí. Ale proto, že ty ceny jsou opravdu hodně přestřelené. V únoru jsem byl v Itálii, na sjezdovce dobrá pizza okolo 10 euro (zaokrouhleno nahoru nějakých 250 Kč), ze které jsme se najedli 2. To pak člověk nechce dávat 100 Kč za polévku,“ doplnil uživatel Tomáš.

Zdroj: Přehledně24, Český rozhlas, Praha IN, Seznam Zprávy

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články