Růst cen obědů se zastavil, nejspíš ne na dlouho. Nejvíce zaplatíte v Praze

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Kantyna
Zdroj: Shutterstock

Ceny obědů v posledním roce výrazně zdražovaly. Loni v únoru média informovala, že v některých krajích dokonce už nestačí na jídlo v kantýnách a restauracích ani nejvyšší stravenka. V tomto měsíci ale přišly průzkumy s pozitivní zprávou. Růst cen obědů se prakticky zastavil.

Podle tiskové zprávy společnosti Sodexo Benefity ze 7. února 2023 vzrostly v posledních dvou měsících ceny obědů pouze o haléře. V lednu dosáhla průměrná cena oběda 181 Kč, v prosinci loňského roku to bylo 180,40 Kč.

Nadále však zdražují školní jídelny. Rodiče, kteří mají strach, že na obědy nebudou mít finance, mohou opět požádat o pomoc stát. S rostoucími cenami energií a potravin se Česká republika potýká už dlouho a zpomalení růstu cen obědů je tak alespoň malou útěchou.

Nejvíce v Praze, nejméně v Jihlavě

Společnost Edenred ve svém průzkumu porovnávala, kolik lidé zaplatí za obědy v jednotlivých krajích a jaký je podíl jejich měsíční mzdy na ceně dvaceti obědů. Ukázalo se, že nejvíce za oběd zaplatí lidé v Praze, kde utratí za jídlo v průměru přes 200 korun. Nejlevnější jsou pak obědy v Jihlavě.

Vzhledem k průměrným mzdám v jednotlivých krajích je na tom ale Praha naopak nejlépe, co se týče podílu mzdy na ceně obědů. Lidé zde utratí měsíčně za 20 jídel 8,26 % mzdy.

Naopak nejhůře je na tom Pardubický kraj, je to 10,18 %. Hned po Pardubickém kraji následuje kraj Jihočeský, kde lidé za obědy utratí měsíčně v průměru 10,13 % ze své mzdy. Klesá navíc také oblíbenost stravenkového paušálu, který lidé v mnoha případech využijí na jiné věci, než je jídlo.

Návštěvnost restaurací roste

V lednu podle společnosti Edenred návštěvy restaurací výrazně vzrostly. Přednost jim například před donáškovými službami dalo přes 90 % lidí. To je nejvíce od srpna 2020. Podle serveru Pro ženy se odborníci obávají toho, že jde jen o chvilkovou úlevu a obchodníci budou obědy opět zdražovat.

Naopak iDNES uvádí, že univerzity si ve svých menzách ceny na nízké úrovni zatím drží a studenti se tak najedí například i za 60 korun. I v tomto případě ale pravděpodobně ke zdražení dojde.

„V minulém roce u nás došlo k navýšení režie o dvě koruny. Nyní jednáme o zdražení, a to hlavně z důvodu nárůstu cen energií,“ říká například mluvčí Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava Petra Halíková.

Zdroj: Přehledně24, Tisková zpráva společnosti Sodexo Benefity, Tisková zpráva společnosti Edenred, Pro ženy, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články